Защо е важно да спим добре?




Влошеният сън е свързан с тревожно разстройство и не бива да се пренебрегва като нещо, което ще отмине. Често дори следствие на безсъние се стига до депресивно състояние. Освен че влияе върху паметта, концентрацията, намалява волята, както и енергията, води до липса на мотивация и хронична умора. Първо, какво означава влошен сън. Липса на желание за лягане. Всяка вечер, вместо да заспим, ние просто лежим в леглото и мислено се връщаме към неприятните мисли и преживявания. На несъзнателно ниво обикновено се боим от идването на нощта, но и не искаме тя да свърши по-бързо...

Сънят може да е нарушен при трудно заспиване, както и при чести будения, също така и при ранно събуждане. Най-често става въпрос за липса на сънливост, лягане възможно най-късно и понякога осъмване в леглото с дрямка или повърхностен сън. А понякога сънят е дълбок едва към сутринта, оттам и невъзможност за събуждане навреме. Първичната инсомния представлява нарушение на съня, което трае месец, или повече, и води до изтощение. Коморбидната инсомния е друга разновидност на състоянието. То може да се дължи на проблеми при навиците, свързани със съня.

Трудното заспиване е свързано с тревожност. 

Всеки вид тревожно разстройство има различни симптоми, но всички те се обединяват около чувството на изключително силен, ирационален страх и ужас. Затова работата с психолог е изключително важна и препоръчителна, в противен случаи се стига до медикаментозно решение, което не винаги е добре.
Това, което препоръчвам е да опитате някои техники сами, като например слушането на подходящи записи за релаксация и сън. По този начин умът и мислите се насочват в друга посока, обикновено музика и звуци от природата. 

Може да включите специален режим на хранене и следователно някои хранителни добавки като мелатонин, магнезий, витамин Б комплекс, чай от маточина и др. Ето тук съм писала за антидепресивните свойства на маточината: https://psyseance.blogspot.com/2017/05/blog-post_78.html

Защо е нужно да се работи с психолог?

Причината за безсънието е онзи вътрешен глас, който провокира тревожност поради натрапливи мисли. Започваме да си представяме ужасни, мрачни картини, какво би се случило и какво може да се случи в дадена ситуация. Този вътрешен глас понякога ни критикува, понякога ни обвинява, понякога ни се подиграва или ни унижава. Нали разбирате, че това води до хроничен стрес, депресия и силно изтощение, чувстваме се безпомощни и често не сме наясно какво да правим с живота си. Още повече, че много хора дори не осъзнават защо се случва това, те просто "отказват" да заспят. Всички тези вътрешни гласове са натрапливи и изключително токсични за вас. Затова е изключително важно те да бъдат идентифицирани, не само да не предприемате импулсивни действия въз основа на тях, но и да ги контрирате. 


Коментари