АНТИДЕПРЕСИВНИТЕ СВОЙСТВА НА МАТОЧИНАТА


Маточината е тревисто растение с меки, ароматни листа. Названието й на английски е: Lemon balm, латинско наименование: Melissa officinalis, на руски: Мелисса лекарственная, на немски: Zitronenmelisse
Тя е родственица на ментата, аромата й напомня миризма на мента, но преобладава лимонът – ето защо в някои страни я наричат лимонова мента.
Използването на маточина всъщност е практически неограничено, а специалистите сочат, че билката няма противопоказания. Не случайно Парацел, който е считан за баща на съвременната фармакопея, я определи като златото на растенията, които някога Земята е раждала. Лечебният ефект на билката се дължи на етеричните й масла, богати на цитрал, цитронелол, гераниол, съдържа и тритерпенови киселини, дъбилни вещества и захари. Тя има спазмолитични, антимикробни и антидепресивни свойства. Препоръчват я при всякакви нервни заболявания, болести на сърцето и проблеми с храносмилането.
Тук ще се спрем на антидепресивните свойства на маточината, способността и да успокоява при психически дисбаланс, депресия и безсъние. Още от древността, римският учен Плиний и гръцкият лекар Диоскорид са я предписвали при широк спектър на нервни разстройства, а много известни билкари я препоръчват и до днес.
При кои разстройства на нервната система е подходяща билката - болест на Алцхаймер, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност, депресия, хистерия, безсъние, меланхолия, мигрена, нервно напрежение, изостря паметта, при стресови състояния и сърдечна невроза.
Това, което трябва да знаем е, че единствено по време на сън тялото произвежда растежен хормон, който гарантира регенерацията на организма. Ако спим зле и сънят ни е неспокоен, умората на организма ни ще е сигурна, както физическа, така и емоционална. Натрупаният стрес, следствие на емоционалната умора надвишава в пъти поносимостта на нервната система. След това се преминава в сферата на дистреса, което води до тежка фрустрация, а от нея до психическото разстройство има само една крачка.
Редица изследвания сочат, че приемът на маточина има положителен ефект върху ума ни, може да намали скоростта, с която сивото вещество в мозъка се уврежда, и в този смисъл може да забави развитието на болест на Алцхаймер. Редица лекари-билкари твърдят, че помага в борбата срещу нарушенията на паметта. Също така резултатите сочат, че се наблюдава повишаване на вниманието и намаляване нивата на хиперактивност.
Нищо не мобилизира човек така, както когато има цел, когато е деен и има стремежи. Самото движение ентусиазира и ни кара да усещаме удовлетворение. Затова е много важно да се обръща внимание на потиснатото настроение, трудното заспиване или завишаване на продължителността на съня, слабата енергия и уморяемост. Всичко това води до ниска самооценка, трудна концентрация и вземане на решения. Чувството на безнадежност ни дебне, както и меланхолията, която може да премине и в депресия. Депресията се причинява, най-вече, от негативната психологическа нагласа и реакцията към тъмнината. Нивата на серотонин /хормона на щастието/ са по-ниски, отделянето на мелатонин се увеличава. Това предизвиква сънливост и недостиг на витамин D.
Забелязали сме, че въпреки хората да осъзнават че могат да направят нещо, за да премахнат това състояние на безпомощност, предпочитат да не полагат усилия, да си намират оправдания, безкрайни извинения за лошото време, сивотата, повторяемостта на битието и да продължават да се оплакват.

Предложение за приготвяне на МАТОЧИНА:

Билката в случая трябва да се използва за вътрешно приложение. Вие също можете да си я приготвяте сами под формата на:
Чай – 2 суп. л. се заливат с 400 мл вряла вода. Кисне час. Пие се преди храна.
Сироп - 3 шепи листа от маточина се заливат с 1.5 л вода. Оставя за две денонощия в хладилник. Добавя се 1 кг захар и лимонена киселина – 1 пакетче. Бутилира се. При консумиране се разсрежда с вода, някои я предпочитат с прясно мяко.
тинктура – напълва се стъклен буркан с пресни листа маточина и се залива с 50 % спиртен разтвор. Стои на тъмно и хладно най-малко месец. Прецежда се и пак стои на тъмно и хладно. Пие се преди храна по 1 ч. л. в чаша вода на три приема дневно,
или да си я закупите от аптеката.

Коментари