Понякога се ядосваме на другите. Понякога обвиняваме само себе си за това, което ни се случва. Забравили сме си ключовете, забравили сме за важен краен срок, пропуснали сме среща или шанса си да кажем на някого какво чувстваме към него... ситуации много. Въпреки че самонасоченият гняв е относително често срещана емоция в ежедневието, почти не го коментираме. Защо ? Може би защото се намесват и чувствата на срам и вина, две емоции, които често се предизвикват следствие на гняв към себе си. Не бива да пренебрегваме тази емоция, тъй като никога няма да разберем дали тя играе важна или отличителна роля в живота ни.
И така, какво е гняв към себе си? Типичният или парадигматичен гняв е насочен към друга страна. Това включва обвиняване на други хора (родителите, партньора, приятелите, шефа ви или държавата) за обиди или несправедливости. Характеризира се с отрицателна валентност и е свързан с поведението на другите, обикновено насочен към конфронтиране, било то търсене на отмъщение, извинение, възпиране или коригиране на обидата. Понякога гневът е изключително мотивираща емоция, която включва висока оценка на собствения капацитет да се справи, контролира или промени ситуацията. Това означава, че за разлика от други негативни емоции като тъга, където „потенциалът за справяне“ е нисък (малко може да се направи, за да се промени загубата на любим човек, например), гневът включва елемент на увереност и оптимизъм по отношение на способността ни да променим задействащото събитие, да се предпазим от повторение или да търсим обезщетение за него.
Гневът към себе си включва такова яростно разделено аз, че една част от нашата личност, в известен смисъл приема да обижда другата. Всъщност, в едно от единствените емпирични проучвания за изследване на собствения гняв, субектите съобщават за чувство на „кипене навътре“ в гнева. Това проучване също установи, че гневът към себе си има по-високи нива на потенциал за справяне, отколкото други емоции. В проучването обаче гневът към себе си е най-силно свързан с поведението на избягване, за разлика от поведението, наблюдавано в парадигматичните случаи на гняв. Това обаче не бива да ни тревожи, тъй като дори самогневът да включва различни поведенчески тенденции спрямо парадигматичния гняв, той изглежда споделя целта: да се изправи срещу несправедливостта и да промени ситуацията.
Можем ли да заключим тогава, че гневът си е гняв, който случайно е насочен към себе си? За да е така, гневът към самия себе си би трябвало да бъде правдоподобен отговор на грешки, обиди и несправедливости – тези ситуации, които обикновено се възприемат като предизвикващи типичен гняв. Склонни сме да мислим, че видовете емоции са свързани с определени ситуации: страхът е свързан с опасност, тъгата със загубата, а гневът с обидата. Такова емоционално състояние може да подтикне човек към различни видове действия, например, за да накаже нарушителя. Задържайки гнева в себе си, хората често го обръщат срещу себе си. В зависимост от индивидуалните личностни характеристи, хората изпитват гнева по различни начини.
Един пример от практиката :
Когато Екатерина, на 35 години (икономист), беше обидена от колега, вместо да се пребори, тя насочи гнева си върху себе си, наказвайки и обвинявайки себе си за случилото се. В такъв случай гневът няма изход и впоследствие приема формата на депресия. Изследванията показват, че задържаният гняв дава сериозно отражение и на физическо ниво. Тялото също страда, като в случая се засягат някои конкретни органи и системи.
Съвет: Научете се да изразявате чувството на гняв! Често липсата на реакция не дава яснота, а и другите хора не могат да усетят какво наистина чувствате вие и какво точно не ви харесва.
Дайте воля на чувствата си! Много е важно да си позволите да се ядосвате и да изпитвате гняв. Не се спирате да се смеете, нали? И радостта е същата емоция като гнева, но без вашите вътрешни ограничения.
Научете се да правите пауза! Най-лесният начин да управлявате себе си е да поемете дълбоко въздух и да преброите до десет. Ако е възможно, разходете се, защото движението със сигурност ще ви помогне да се справите с прилива на адреналин. Можете също да отмиете негатива. Вземете си душ, вана, или ако не сте си у дома, намерете начин да наплискате лицето си с вода.
Коментари
Публикуване на коментар