Вчера срещнах мой познат и разменихме следните реплики:
- Знаеш ли, говорих с моя приятелка, съсипана е. Имаше дългогодишна връзка, тя постоянно хвалеше него и семейството му. Те я приемаха като част от семейството, празнуваха всички празници заедно. И той просто я изоставил, без дори да й обясни причината.
- Може би нещо се е случило - казвам аз.
- Не, тя говорила с майка му. Той просто си намерил друга.
- Не знаем подробности за връзката им, така че не мога да преценя по нейните думи. Тя е обидена, нормално е, но има две страни.
- Да речем. Но все пак съм виждал подобни развръзкки няколко пъти. Веднага щом единият се посвети на другият, влюби се, прояви загриженост, другият започва в един момент да изчезва. До вчера те обожава, залива те със съобщения, но днес извъднеж е много зает. След това спира да реагира напълно.
В крайна сметка истината не е толкова повърхностна. Например и поетът възпява своята любима, но само ако е недостижима муза. Притежава ли я, тя спира да бъде вдъхновенние за него и я напуска.
Не всеки се стреми към близост, откритост и душевна цялост, защо? Още в детството започваме да изграждаме психически защити в отговор на болката, предателството и разочарованието. Пораствайки някои личности развиват невротизъм, други и по-сериозни личностни разстройства. Ще изброя някои психотипове и техните защити, които са несъвместими с интимността.
1. Нарцистичен
Той е красив, кара хубава кола, облечен е модно, ухае приятно, кани те в претенциозен ресторант и цяла вечер говори за постиженията си. Той е нарцисистът. Представителят на този психотип се стреми към недостижим партньор, а след това неговият стимул е да се опита да стигне до него. Тази фаза се нарича "идеализация". Ако с течение на времето избраната жена остане далечна и недостъпна, (нещо като в "Руслан и Людмила"), тогава мъжът става по-могъщ, по-богат и по-привлекателен през годините на несподелена любов, опитвайки се да достигне до звездата.
Ако една жена започне да му се възхищава, влюби се в него, доближи се до него, той веднага включва противоположната фаза, наречена „амортизация“. И всичко, което преди е било красиво в нея, постепенно става ужасно.
Има просто обяснение за това. Нарцисистът несъзнателно обезценява себе си, а не вас, той не вярва, че някой достоен може да го обича. Съответно, ако сте се влюбили, значи нещо явно не е наред с вас.
2. Шизоидна личност
Помните ли историята за Малкия принц и Лисицата? - Какво трябва да направя? - попита малкият принц.- Трябва да бъдеш много търпелив - обясни лисицата. - Отначало ще седнеш малко по-далеч от мен, така, в тревата. Ще те гледам с крайчеца на окото и ти няма да казваш нищо. Езикът е извор на недоразумения. Но всеки ден ще можеш да сядаш малко по-близо...
Този тип са нещо като Лисиицата, те са интелигентни, привидно запазващи самообладание, дори изглеждат студени и безчувствени. Те не тичат след никого, не споделят главозамайващи чувства като влюбване, нито на скръб, но не се учудвайте ако в даден момент този тип започне да се интересува от вас и да демонстрира признаци на влюбване и внимание. Питате се възможно ли е? Да, защото зад външната студенина се крие изключителна чувствителност и уязвимост, благодарение на които той лесно улавя вашите нужди.
Този тип са нещо като Лисиицата, те са интелигентни, привидно запазващи самообладание, дори изглеждат студени и безчувствени. Те не тичат след никого, не споделят главозамайващи чувства като влюбване, нито на скръб, но не се учудвайте ако в даден момент този тип започне да се интересува от вас и да демонстрира признаци на влюбване и внимание. Питате се възможно ли е? Да, защото зад външната студенина се крие изключителна чувствителност и уязвимост, благодарение на които той лесно улавя вашите нужди.
Започвате да си мислите, че мъжът е срамежлив, странен, нещо го спира да се осмели да направи решителната стъпка, така че можете сами да форсирате събитията. Веднага щом започнете да се приближавате енергично към него, предлагате среща и близост, той изненадващо не реагира, дори може би ще изчезне за дълго време или завинаги.
Защо ? Той се нуждае от много лично пространство, основната му защита от прекомерно излагане е откъсването, тоест разстоянието, оттеглянето в самотата и вътрешен фантастичен свят. Както можете да си представите, въпросът не е в предполагаемата ви мания и не в женствеността, а в невъзможността му да бъде с някого в близък емоционален контакт за дълго време.
3. Мазохист
Мил, отговорен и често потопил се в някакво страдание, винаги има някаква драма. Или работата му е неблагодарна, или другите се отнасят несправедливо към него. Когато започнете да проявявате признаци на внимание към него, скоро ще забележите поведение, което ви провокира към агресия. Вашият обожател ще започне да забравя обещанията си, ще се държи странно, ще се държи неуважително с вас. Всичко това ще продължи и дори ще се влоши до момента, в който ще помислите за раздяла. Несъзнателната динамика е следната: той е убеден, че човек трябва да се старае много и дълго, да търпи болка и унижение, за да предотврати настъпването на нещо по-болезнено. Той се наказва сам, за да избегне наказанието отвън. Съответно ако вие се държите любвеобвилно, топло и грижовно, неговото поведение ще се опита да възстанови обичайното. Отново въпросът не е в това, че искате твърде много, а че просто проявявате недостатъчна твърдост и садизъм.
Искате връзка? Искате близки и доверчиви отношения ?
В този случай е необходимо да обмислите добре действията на партньора ви, без да го защитавате и да замаскирате лошото отношение към вас. Наблюдавайте и си правете заключения.
КАК ДА ИЗГРАДИМ ДОВЕРИТЕЛНИ ОТНОШЕНИЯ?
Помислете върху това какъв е обичайният любовен сценарий при вас ?
Дали не попадате на хора с еднотипно поведение. Помислете какъв е бил човекът, в когото сте били влюбени най-силно, коя е дългогодишната ви връзка, кое ви привлича и кое отблъсква ? Често ли попадате на грешният партньор ?
Спомнете си как обикновено се опознавате, при какви обстоятелства се влюбвате и как се разделяте. Например: „Когато го видях за първи път, изобщо не го харесах”, „Той ме ухажваше дълго време, не му обърнах внимание. Тогава той се отдалечи и аз разбрах, че го обичам ","Той започна да ми разказва за минали любовни разочарования и аз разбрах, че искам да съм с него." Задайте си тези ключови въпроси.
Но знайте, че никакъв анализ или разговор без последващи действия не води до промяна. За да се промени нещо, трябва да промените и поведението си. Тук обикновено започва забавлението.
Да приемем, че сте разбрали, че попадате на грешни партньори или че предизвиквате негативен сценарий с поведението си. Затова решавате да се държите по различен начин и веднага, абсолютно несъзнателно, избирате най-неподходящия партньор (феноменът на съпругата на алкохолика). Всичко е наред, вашите защити се опитват да поддържат познатата картина. Основното тук е да не се отказвате и да опитате отново.
Опитайте се да пробвате с необичаен тип за вас. Например да излезете с някой различен от бившия ви, с противоположни интереси, с друг тип професия, други предпочитания. Може и да не ви хареса, но пък току-виж, сте попаднали на подходящия партньор.
Коментари
Публикуване на коментар