Психолозите предложиха актуализирана версия на пирамидата на човешките нужди. Трите най-високи нужди днес са : привличане на партньор, задържане на партньор и родителство.
Според теорията на американския психолог Ейбрахам Маслоу, човек не може да изпитва нужди на високо ниво, докато не бъдат удовлетворени по-простите. Тази йерархия на потребностите е отразена в образа на пирамидата (дали самият Маслоу или неговите последователи са я измислили, все още не е ясно, но тя е влязла в историята на психологията под негово име). В основата на пирамидата стоят физиологичните нужди (глад, жажда, полово влечение), а след това във възходящ ред следват нуждата от сигурност, нуждата от любов и принадлежност, нуждата от признание, необходимостта от самоактуализация.
Според редица експерти този модел, разработен през 40-те години на миналия век, днес донякъде е остарял и трябва да бъде променен. Екип от автори, събрал психолози от Университета на Аризона, Университета на Минесота (САЩ) и Университета на Британска Колумбия във Ванкувър (Канада), предложи актуализирана версия, отчитайки последните постижения и открития в неврологията, психология на развитието и еволюционна психология -1
„Пирамидата на Маслоу беше голямо постижение за времето си. Много от идеите, които стоят зад нея, трябва да бъдат запазени “, казва ръководителят на изследването Дъглас Т. Кенрик. „На този модел обаче липсват основните знания за човешката природа, получени по-късно от съвместните усилия на учени: биолози, психолози, антрополози.“
Долните нива на актуализираната пирамида в много отношения са подобни на пирамидата на Маслоу (въпреки че формулирането на нуждите е коригирано), но върхът е претърпял радикална реконструкция. Трите по-високи нужди, според новата пирамида, са във възходящ ред, привличане на партньор, задържане на партньор и отглеждане на деца.
„Сред всички човешки стремежи биологично най-важните са тези, които допринасят за процеса на възпроизводство на нашите гени при потомството“, обяснява Дъглас Кенрик. „Ето защо ние считаме, че грижата за децата е от първостепенно значение.“
Но какво ще кажете за необходимостта от самоактуализация, толкова важна за Маслоу? Авторите смятат, че тя не е независима от еволюционна гледна точка. По-скоро може да се разглежда като едно от проявленията на необходимостта от придобиване на статут, което от своя страна изпълнява задачата за привличане на партньор и след това следва родителството.
Но моделът не трябва да бъде опростен, предупреждават авторите. Никой не казва, че вдъхновението на художник или поет се ражда от съзнателното му желание за репродуктивен успех. Картината е много по-сложна. Дъглас Кенрик дава тази аналогия. „Миграцията помага на птиците да оцелеят и да се размножават. Макар и на пръв поглед, те мигрират, защото мозъкът им реагира на промените в продължителността на деня. Така е и с хората: струва ни се, че се занимаваме с творчество само защото ни доставя удоволствие. Ние дори не знаем за нашите истински, дълбоки мотиви. "
Авторите правят още едно съществено изменение. Ако за Маслоу пирамидата отразява движение нагоре, от една нужда към друга, то според тяхната концепция можем едновременно да бъдем на две съседни нива и не само да вървим напред, но и да се връщаме обратно. Представете си например, че по време на разходка сме потопени в мисли за високи неща: за любовта или за смисъла на живота и изведнъж компания от агресивни момчета ни препречва пътя. Естествено, веднага ще преминем към ниво на по-ниска нужда - сигурност.
Сред психолозите новият пирамидален модел предизвика противоречия. Честно казано, пирамидата на Маслоу, която вече се превърна в класика, винаги е оставала обект на дискусия.
1 За подробности вижте DT Kenrick et al. „Реновиране на пирамидата на нуждите“ Перспективи на психологическата наука, 2010, кн. 5, № 3.
Коментари
Публикуване на коментар