Опитвайки се да установят отворена комуникация понякога партньорите са склонни да изведат разговора към непредсказуем финал. Стига се до пререкание или обиди, някой някого не разбрал правилно. Как тогава да разговаряме? Обсъждането на „деликатни теми“ между партньорите възниква поради желание от несъзнавана нужда за по-близки отношения. Случва се единият да анализира непрекъснато връзката, като в отговор очакването за абсолютна честност може да предизвика у партньора усещане за контрол. 26-годишната Ина се е почувствала озадачена, когато приятелят й признава, че е твърде потиснат от нейните въпроси. „Предполагам, че за мен беше по-добре да не го провокирам за откровен разговор“, казва тя в отчаяние. В разговора с партньора винаги трябва да търсим баланса между това „да казваш твърде много“ или „да премълчаваш“.
Ние имаме желание за разбирателство, което се опира на комуникация. Но разбирането на другият е рационално действие. И в отношенията между двама, разбира се, са важни емоционалният отговор, съчувствие и съпричастност. Защо не се получава при някои двойки? В крайна сметка речта е функция на лявото полукълбо на мозъка ни, а емоциите са на дясното. За да обсъдим чувствата, трябва да ги преведем, да ги прекодираме. В същото време се нарушава непосредствеността на преживяването и част от емоциите се губят, защото понякога думите се разбират погрешно и не могат да предадат нюансите на чувствата.
Диалогът между партньорите се осъществява и чрез погледи, жестове, интонации ... Така възниква съпричастност, „съчувствие“ към това, което другият наистина изпитва. В моменти на криза някои партньори започват да се отнасят един към друг с особена учтивост, внимание, стремят се да избягват излишни думи ... Няма правила за комуникация, всичко е относително и зависи от взаимоотношенията между партньорите. Истина е, че многословието обезценява речта, по-малко, но правилно използваните думи и жестове ще придадат повече значение на казаното.
Ако се опитате да задържите парата под капак, това може да завърши с експлозия...
Не е необходимо да довеждате ситуацията до степен, в която вашето търпение да е изчерпано и да изкажете всичко каквото ви е на душата. Преди всичко, дайте си време, за да разберете собствените си чувства и да решите какво точно искате да кажете. Това ще ви позволи да избегнете безсмислени спорове, при които натрупаното раздразнение може да нарани другият. Помислете как думите ви ще повлияят на половинката ви, дали този разговор ще подобри отношенията ви. Попитайте го дали е готов да ви изслуша и вместо плашещото „трябва да поговорим“, изберете подходящото място и време. Понякога разговаряме сякаш между другото, с надеждата, че по този начин разговорът ще бъде по-лесен. Веднъж или два пъти може да се получи. Но в дългосрочен план тази тактика е погрешна. Объркваме партньора си, затруднявайки го да разбере колко важно е това, което казваме, действайки така, ние заявяваме, че думите ни не заслужават внимание и уважение. Повечето партньори предпочитат да разговарят някъде навън, в любимото заведение или по време на разходка, за да може всеки един от двойката да бъде съсредоточен в разговора... и това наистина дава резултат.
Коментари
Публикуване на коментар