Психологическо насилие: да спасяваме взаимоотношенията или себе си?


 

Понятието „абюз“, което означава психологическа агресия, набира популярност все повече и то с тревожна скорост. Може би всеки се е сблъсквал с такъв тип взаимоотношения, ако не в любовта, то от страна на шеф, колега, дори случаен пътник в градския транспорт или улицата... Но когато това се случва в семейството, ситуацията е доста сериозна и става въпрос за изключително нараняващ чувствата и психиката акт на насилие. Рабираемо е, защото семейството е призвано да бъде крепост, надежден дом и сигурно убежище, а не в него да властват обиди, страх и несигурност. 

Насилие или обикновен конфликт? 

Това не е случаен въпрос. Във всяка връзка е нормално да възникнат спорове и конфликти. Понякога, след няколко скандала е твърде вероятно да обвините партньора си в тирания. Оплаквате се като разчитате на съчувствието на приятели, търсите утеха и нечие друго внимание, често дори използвате тези моменти, за да възнаградите себе си като компенсирате в дребни удоволствия. Но тук е разликата : конфликтът с истинския насилник не е кавга в обичайния смисъл. Това е едностранен акт, при който чрез подигравки, унижение и обиди, понякога приемащи и по-агресивни форми се стига до истински психологически тормоз над другия. Думи, понякога изречени спокойно и дори с усмивка не смекчават унижението, напротив, те имат една единствена цел: да ви превърнат в жертва. След такъв вид насилие често следва затишие, обикновено в тези моменти насилникът компенсира със свръхвнимание, извинения, подаръчета… и знаете ли, колкото по-дълго трае този период, толкова по-ужасна ще е следващата сцена на насилие. 

Не е възможно да излезете от ролята на жертва в такъв тип връзка - това се превръща в начин на живот. 

Най-лошото е, че няма как да познаете този тип агресор от първата среща. Той не идва облечен с тениска, на която пише „Пазете се от домашно насилие!“ Напротив, в началото е такъв сладур, внимателен, услужлив, учтив, особено мил и дори чувствителен. Най-вече публично. Това поведение има конкретна цел: да установи емоционален контакт, да му повярвате, а впоследствие - да ви направи зависима, нещо като любовен наркотик. Неговата мисия е да получи достъп до вашата душа : в противен случай манипулацията няма да сработи, смисълът и удоволствието се губят. Всичко е с цел да се отпуснете и да загубите бдителност. Следователно, винаги когато създавате нова връзка бъдете нащрек. 

„Червените лампички“, които ви предупреждават: 

Свръх его, самочувствие. Той винаги е прав, никога и при никакви обстоятелства не е виновен. Лесно и винаги намира оправдания за собственото си поведение. Когато другите изказват мнението си, той го приема по най-безпристрастен начин. 

Пренебрегване на личното ви пространство. За него е нормално да разгледа смартфона ви, компютъра, да присъства на важни разговори, да идва в дома ви неканен още преди да сте заживели заедно, вземане на неща, без да е поискал разрешение... Това е обичайното му поведение, той изследва вашата територия и търси слабите ви места. 

Критика. Това е основното му оръжие! Способен е да изтъква всякакви недостатъци, включително и физически такива. И запомнете, колкото по-несигурно се държите, толкова по-силен е натискът. Случи ли се това, спасявайте себе си. Не мислете, че след като ви се извини и започне да се държи мило нещата ще се променят. 

Контрол. Демонстрира се под прикритието на грижовността, ревност, защото „те обичам“… Всъщност целта е пълно подчинение и докладване за всяка една ваша стъпка. Приписване на възможни „грехове“, упрек каква сте била в миналото и др. 

Ограничение в отношенията ви с други хора. Постепенно насилникът ограничава комуникацията ви със семейството и най-вече приятелите. Целта е да не споделяте с никой, който може да ви „събуди“ и по-специално с членовете на семейството, където могат да ви окажат подкрепа. Често той се изказва отрицателно за родителите и семейството ви. 

Необходима ви е помощ! 

Ако живеете отскоро заедно, но вече сте сигурна, че сте в капана на токсична връзка с насилник, не се подвеждайте по това, че той „иначе е мил човек“, не спасявайте взаимоотношенията си с такъв човек, защото той няма да ви пощади! Напротив, необходимо е да вземете решиние и да се разделите. 

Ако вече сте семейство с обща собственост и деца и сте жертва на психологическо насилие, не бъдете сами с проблема си. Потърсете помощ преди всичко от специалист, съответно се свържете и с членове на семейството: родители, братя, сестри, дори и връзката ви да се е влошила по време на вашият разрушителен съюз с насилника. 

Би трябвало да сте наясно, че е грешка да се приписват проявите на психологическо насилие на характера, липсата на възпитание и да оставате с надеждата, че той ще се коригира. Грешка е да стоите зад оправдания, че няма къде да отидете, че вече е твърде късно. Подобна връзка не е е здравословна нито за вас, нито за децата ви, и единственото, което трябва да направите е да се спасите. Запомнете, че това не трябва да става рязко и изведнъж, затова не предприемайте нищо сами, може и да не успеете, обърнете се към специалист, за да ви окажат адекватна помощ и добре обмислена стратегия. 

Коментари