С доверието свързаме преди всичко дадено условие, на което се опира изграждането на връзката ни с другите хора. Но тъй като доверието не е константна величина, всеки човек има различни убеждения и очаквания, то смятаме, че доверието е свързано преди всичко с желанието ни за честност и искреност на другите към нас. Не е тайна, че някои от най-големите трудности в живота, както и начинът, по който взаимодействаме с другите, произтича от нашите очаквания. Очаквания за начинът, по който смятаме, че заслужаваме другите да се отнасят с нас. Затова когато говорим за проблем с доверието, наистина не става въпрос само за доверие към някой определен човек, а също така за начина, по който ние възприемаме и се отнасяме към хората. В такива моменти поставяме под въпрос нещата, в които вярваме, нашите убеждения, свързани с обстоятелството.
В психологията съществува един графичен начин за изобразяване на отношенията в живота ни и доверието ни към тях: поставяме хората около нас в поредица от концентрични кръгове в зависимост от това, което ни свързва – освен степен на доверие може да се включи грижа, внимание и т.н. Наричаме ги Кръгове на доверието.
Вие също може да пробвате:
Интимен кръг
Този кръг се формира от най-близките ни хора, тези, на които се доверяваме със затворени очи, обикновено партньорът, децата, родителите и/или братята и сестрите. В този кръг са хората, към които се обръщаме, когато имаме проблеми и на които поверяваме най-големите си тайни и притеснения. Именно тези хора се грижат за нас, когато се разболеем, и които са до нас в най-трудните моменти.
Кръг със средно доверие
В този кръг са хората, с които имаме близки отношения, но не толкова близки, колкото са тези от интимната ни общност. Това са хората, от които можем да поискаме услуга, тези, с които се забавляваме или споделяме сходни виждания за света, разговаряме с тях на многобройни теми, включително деликатни. В този кръг обикновено поставяме приятели и някои роднини.
Кръг с ниско доверие
Този кръг е съставен от хора, с които имаме отношения, но на които не бихме разказали тайните си и които не бихме посмели да помолим за значителна помощ в трудни ситуации, както и да споделим определени подробности от живота си. Като цяло това са хора, с които поддържаме обстоятелствени отношения, може би колеги или далечни роднини.
Кръг с най-ниско доверие
Този кръг е съставен от хора, които познаваме поради дадени обстоятелства, но нямаме установени трайни отношения с тях. Може да е съсед, когото поздравяваме, когато излизаме от дома, или колега от друг отдел на компанията, в която работим.
Кръг на недоверие
Извън тези кръгове на доверие са „другите“, непознати хора, с които не сме установили никакви отношения или с които сме разменили случайна среща. По принцип тези хора пораждат известна степен на недоверие или подозрение, тъй като не ги познаваме.
Фактът, че имаме до себе си хора, на които можем да се доверим, е от полза за нашето физическо и психическо здраве, не само защото живеем с успокояващата увереност, че те ще ни помогнат в труден момент, а защото самото им съществуване е източник на сигурност и стабилност.
От друга страна позволяването на ненадеждни хора да се преместят в най-вътрешния ни кръг, ще ни направи уязвими. Затова е от изключителна важност да се отървем от токсични хора и да не ги допускаме много близо до себе си, защото рано или късно тяхното поведение ще нанесе вреди.
Винаги избирайте онези хора, които могат да изведат най-доброто от вас и разбира се, да ви подкрепят и вдъхновяват.
Коментари
Публикуване на коментар