Дава ли психолога съвети?

Тези, които ползват услугите на психолог обикновено са наясно, че психологът НЕ дава съвети, дава практически насоки за работа над проблема. Мнозина обаче най-често разсъждават по следния начин: „Това, което искам да ми кажеш е как да се държа в тази ситуация, ти като психолог трябва да ми кажеш какво мислиш по въпроса, как да преодолея тази ми черта, искам съвет как да постъпя...” В съзнанието на повечето хора психологът трябва да даде съвет, който да действа, сега и днес. 


Парадоксът е, че психологическата помощ завършва там, където започва съветът. Навлизайки в зоната „бързи съвети”, психологът излиза от съществената си работа, т.е. предоставянето на реална психологическа помощ на конкретен човек до неговото психологическо просветление - и това е съвсем различна история. Насоките, които се дават за работа са във връзка със съвместната работа „психолог – клиент”. 

Първо, по-голямата част от съветите, които ни се дават наготово не са в областта на нашите собствени виждания за нещата. Трябва да знаете, че психичните процеси се разделят на три подкатегории: познавателни (когнитивни), емоционални и волеви. Познавателните биват: усещане, възприятие, памет, мислене и въображение. Емоционалните се характеризират с протичането на афект, емоция или чувства. Волевите процеси са свързани с волята, мотивите, желанията и стремежите. Всички те са взаимосвързани и изразяват продуктивните възможности на човешката личност, изразяват характера и темперамента, дарбите и таланта. Показват склонностите, интересите, идеалите, ценностите и самите тенденции за развитие на тях, и всичко това е строго индивидуално. Понякога сме толкова объркани, че с радост се възползваме от коучинг програми, какво мислят наши близки, приятели, роднини по даден въпрос, което не е общовалидно, няма как друг да познава конкретната ситуация или детето ви по-добре от вас самите. Затова се случва така, че този „приятелски” съвет ни тласка към събития извън собствените ни възгледи, т.е. след реагиране в дадена ситуация и станалите в последствие събития, не сме наясно какво да правим по-нататък. Това е нормално, тъй като не ни е присъщо да реагираме по този начин, това не нашият характер, нито темперамент. Основният въпрос при преодоляване на трудности е не Какво трябва да се направи, а Кой трябва да положи определени усилия, за да се преодолее тази трудност. Консултирането преминава по правилата на квалифицираната помощ. Успехът на съвместната работа не зависи само от психолога, но и от степента на вашето желание за промяна и от вашата активност по въпроса. Психологът ще ви помогне да откриете и осъзнаете същинския проблем , както и да прецените по-нататъшните си ходове. 

Ето една конкретна и действителна ситуация. Представете си дете, което иска да се научи да играе шах. Научил още от първите уроци основните правила за подреждането и движението на фигурите, нашият амбициозен герой се заема веднага да участва в състезания. Доста скоро се сблъсква с горчивината на поражението и заедно с това осъзнаването на собствените си ограничени способности във връзка с този спорт и просветлението от това, че уменията не са достатъчно развити. Родителите и детето отиват при учителят и заявяват следното: "За какво сте вие щом като не сте показали нужните тънкости на тази игра. Ама всеки може да научи как се подреждат фигурите и в каква посока да се движат. Ние за какво ви плащаме?" Учителят започва да обяснява, че изкуството на тази древна игра изисква преди всичко умението да се вижда ситуацията на дъската, да се отчитат както очевидните, така и скритите възможности, да се изграждат позиции и да се развиват комбинации. А детето е твърде нетърпеливо, то не иска да усвоява майсторство, то иска да получи съвет как да побеждава, и то днес. Да, но родителите са били убедени, че този учител не желае да споделя знанията си, затова не би трябвало да му се заплати, след което се отправят към друг. Не е трудно да си представим какво е почувствал учителят, наречен шарлатанин, докато той в замяна с любезен тон и мъдрост разказвал как се постигат „заветните тайни“. В живота си всички ние имаме избор, и всеки сам за себе си ще реши как ще постъпи. Всички бихме искали сложните проблеми да имат просто решение, мъката и болката, която чувстваме да се изпари след едно посещение при психолога, а проблемите в брака да се „изпарят”... но нашите „магически искания“ не могат да се случат без наше участие. Офисът на психолога не е магическа работилница, а магията е в контактът и разговорът - пряк, открит и вдъхновяващ: чрез по-добро разбиране на логиката на психичните процеси и промяна на самите нас можем да започнем да действаме ефективно и за наше добро

Коментари