Някои успешни техники, помагащи ни да се справим с вземането на решение



Да започна от "Квадратът на Декарт". В тази техника се използват четири въпроса, позволяващи да се преизчислят, проанализират и разберат всички плюсове и минуси както на положителното, така и на отрицателното решение на всеки проблем.
Работейки с тази техника и разпределяйки по квадратчетата наличните данни, вие понякога можете да забележите недостиг на важна информация за вземане на правилното решение и тогава този пропуск трябва да се запълни. По време на работата с четирите въпроса, когато анализирате ситуацията от различни гледни точки, излишните емоции утихват, умът се успокоява и всичко се изяснява. А когато ситуацията е достатъчно изяснена, става вече много лесно да вземете правилното решение. Тази практика, като правило, не изисква много време. 

Как се работи с практиката за вземане на решение 

Ще ви трябва голям лист хартия и химикал, също може да използвате компютър или друго подходящо устройство. Дори в някои критични случаи е добре да се прави техниката на ум, за да се разбере ситуация, която изисква незабавно решение. 

И така, избираме проблем или ситуация, с която ще работим, а също и предполагаемото решение. Именно това предполагаемо решение ще обработваме и разглеждаме от всички възможни страни. 

Какви са плюсовете, ако ТОВА се случи? Какви са плюсовете, ако ТОВА НЕ се случи? 

Какви са минусите, ако ТОВА се случи? Какви са минусите, ако ТОВА НЕ се случи? 



Под думата „ТОВА“ се подразбира предполагаемото решение на проблема или ситуацията. Т.е., ние обработваме плюсовете и минусите на предполагаемото решение, а също и плюсовете и минусите от отказа от предполагаемото решение. 

Краен резултат от обработката

На първо място ни се изяснява ситуацията. Когато объркването е изчезнало в достатъчна степен, ще почувствате, че емоциите са затихнали, има ясно разбиране кое решение ще е вярното. Разбира се, при необходимост, може и трябва да се запълнят пропуските, ако информацията не ви е достатъчна за оценка на плюсовете и минусите на обработваното решение. 

В процеса на работа може да забележите, че обработваното предполагаемо решение може да се окаже неподходящо и да ви дойде на ум друго решение, което да се окаже много по-уместно и тогава можете да започнете да обработвате него по същия начин. 

С помощта на тази техника можете да обработвате най-разнообразни проблеми и възможни решения. В процеса на работа става изчистване на ума и неутрализация на негативните емоции, избавяне от илюзиите и изгаряне на материалните желания. Така че използвайте техниката, тя изчиства съзнанието и води към разумност, повишава способността да се предсказват последствията и избавя от маса потенциални неприятности.


Техниката "V2MOM"

Техниката се нарича V2MOM (от английски - Vision, Values, Methods, Obstacles, Measures) и може да бъде приложена във всяка една ситуация, както в личен план, така и във всеки бизнес. Марк Бениоф, главен изпълнителен директор на компанията Salesforce и автор на метода, издава книгата „Behind the Cloud“ 

Техниката изисква да си отговорим на следните пет въпроса:

1. Визия: Какво искате да направите?

2. Ценности: Какво е най-важното нещо, свързано с тази визия?

3. Методи: Как ще свършите работата? 

4. Пречки: Какви предизвикателства, проблеми и въпроси могат да изникнат по пътя?

5. Измерители: Как ще разберете кога сте успели? 

Нека обаче не забравяме, че ние сме хора и не винаги можем да знаем кои са правилните решения. Едно е сигурно, когато решаваме проблем е добре да го погледнем от всички възможни страни. Така ще претеглим плюсовете и минусите на вариантите, които ни се предоставят. Ако не искаме решението ни да е продиктувано от емоции или страхове, трябва да помислим добре преди да действаме. Освен това трябва да знаем, че нашето тяло е отговорно и за състоянието на мозъка. За да вземаме правилни решения трябва да постигнем първо тази хармония.
  • Вземайте важни решения сутрин – тогава съзнанието ни е необременено, волята, мислите, паметта и преценката са много по-свежи и точни. Дейностите през деня отнемат от концентрацията ни, губим енергия и сме склонни да прибързваме в стремежа си да ни остане повече време за почивка.
  • Нахранете мозъка си – не трябва да вземаме важни решения на празен стомах или в края на деня, когато сме уморени.
  • Подсъзнанието е важно – ако имаме сериозни колебания и не може да вземем решение, по-добре е да преспим една вечер, за да дадем шанс и на подсъзнанието да се включи в процеса.


Коментари