Безконтролното преяждане (Хиперфагия)



Безконтролното преяждане е много сериозно хранително разствойство, за съжаление често подценявано, смятано за лакомия. 
Понякога проблема е здравословен, но извън тази причина, често основата е психогенна, т.е. храненето задоволява емоционални дефицити и комплекси. Храната лесно се превръща в заместител на любов, на несигурност, на тревожност, така нареченият "орален садизъм" насочен към Аз-а. Гладът е свързан с желанието за контрол над нежеланата емоция, над хората, желанието за "моделиране" на проблема, съответно и отклоняване от него, което води до пристрастяване хъм храненето. В резултат на преяждане хората с хиперфагия, наред със своите страхове изпитват срам и чувство за вина. Често проблемите са свързани със семейството или други значими хора. Депресивни или тревожни разстройства на настроението, минали травми, насилие и пр. Понякога проблемът не е толкова дълбок, а хиперфагията е настъпила следствие множество неправилни диети, значителни промени в теглото, рязко отслабване и надебеляване.
Храната се явява средство за избягване на емоционални проблеми и травми. Чрез нея хората с хранителни нарушения се „възнаграждават”, но и „самонаказват”: "ти заслужаваш това"... А понякога се касае за определен проблем, за дълбоко потънала тайна, за която изпитват страх, срам, тъга, тук храната се явава заличител на травматични спомени от миналото.

За какво количество консумирана храна става въпрос? Кога говорим за преяждане? Знаем, че за всеки човек е индивидуално, не винаги е налице значително повишаване на теглото, понякога хората с хиперфагия изглеждат съвсем в норма. 

Храната като заместител на емоции не е от вчера, понякога това се случва поради генетичните особености на човека. Когато приемането на храна се превръща в компенсация на непреживени или замаскирани емоции, когато успокояваме чувствата и тревожността си следствие безконтролно хранене, то става въпрос за хранително разстройство.

Какви поведенчески признаци забелязваме при хиперфагия?

Поне веднъж седмично преяждаме

Приемът на храна е голям за кратък период от време
Липсва контрол върху храната, мисълта е че гладът е огромен и не може да се преодолее. "ще изям шоколада пък каквото ще да става, после ще му мисля ... не мога да спра"

Чувство за тежест в корема
Хранене дори и когато липсва физически глад
Бързо и лакомо поглъщане
Скрити места, "тайни ниши" с лакомства
След неконтролирано поемане на храна чувството за срам, вина, дори отвращение от себе си е засилено. 
Чести периоди на депресия 


Важно за хората с хиперфагия е да потърсят квалифицирана и адекватна помощ, навременна координация между диетолог и психолог, които да помогнат в проблема.

Коментари