Общуваме ли с подсъзнанието?



Концепцията за подсъзнание достига до широката общественост може би след Зигмунд Фройд, макар че още в древни времена е имало мислители като Платон или Плотин, които мислели за несъзнателните психически процеси. Дори в съвременните времена философи като Кант, Лайбниц или Шопенхауер осъзнават, че нашето поведение не се контролира единствено от самото ни съзнание. Нашият говорим език използва синонимно термините в безсъзнание и подсъзнание. Да кажем, че подсъзнанието е това, което е недостъпно за нашето съзнание. Тук се осъществяват процеси в безсъзнание, които оказват влияние върху нашите чувства и мисли. Въпреки това подсъзнанието непрекъснато присъства в нашия живот. Дори нашите съзнателни решения често са само резултат от несъзнателни процеси в мозъка, а решението, което вярваме, че сме направили съвсем обмислено, вече е било в нашето подсъзнание. Ето няколко знака, например, които идват от подсъзнанието:

Знак 1. Проблясъци 
Интуицията е мощен инструмент, който хората често пренебрегват. Често тя се проявява под формата на проблясъци, или това е силата, когато бъдем осенени от внезапно прозрение.
Идеите са под формата на ефимерни образи, които трябва да бъдат анализирани, да ги извадим на повърхността - чрез тях подсъзнанието ни предава някакъв вид послание. 

Знак 2. Мимолетни мисли
Умът ни е истинска съкровищница на мисли. Някои от тях са трайни, други са само внезапни и отлитащи. Но има и моменти, когато не можем да контролираме мислите си. Да речем, че нашият ум в дадени моменти работи като радио станция, която си доловил случайно, но не на добра честота, след което не успяваш да уловиш повече. 

Знак 3. Повторящи се сънища
Всъщност чрез повторението на един и същи сън подсъзнанието ни се опитва да се свърже с нас, въпреки че ние често продължаваме да игнорираме тези сигнали. Така че, този сън вероятно ще се повтаря, докато не дешифрирате неговото значение и не си направите съответните изводи. Дори и да изчезне, може да се появи отново след години. Анализирането на съня не става като се отвори съновника, а с консултация при психолог, ние хората не сме роботи и не работим с едни и същи символи по един и същ начин.

Факт е, че когато сме будни, ние всъщност не достигаме до сигналите на подсъзнанието. Съответно то ще „почука” на вратата докато спим.

Знак 4. Физически симптоми
Сънищата не са единственият начин, по който подсъзнанието се опитва да общува с нас. Понякога нашето собствено тяло действа като такъв канал за комуникация. Това се проявява с помощта на различни видове симптоми, физически дискомфорт или неразположение.
Симптомите могат да бъдат външни (изразени) или вътрешни (които не са свързани пряко със здравето). Външните признаци включват постоянна болка в долната част на гърба, главоболие, подуване на корема, болка в областта на шията и раменете и други. Вътрешно - това е хронична умора, липса на енергия, загуба на тегло или, обратно, затлъстяване.

Знак 5. Загуба на воля
Случвало ли ви се е да се сблъскате със ситуация, в която искате да направите нещо, да планирате, да мечтаете, но воля липсва? Нямате сякаш достатъчно сили, или идеята бързо ви напуска и се примирявате. 

Какво е свободната воля? - способността на човек да прави избор, независимо от обстоятелствата. Тук обстоятелствата могат да се разбират като чисто външни обстоятелства (насилие, принуда, награда), както и вътрешни (инстинкти, харесвания и нехаресвания, предразсъдъци и т.н.). Волята е способност на човека съзнателно да управлява своите постъпки, затова волята е нещото, което крепи живота ни. Ето защо, когато усетите, че волята ви е намаляла или почти липсва, знайте, че по този начин подсъзнанието изпраща сигнал, че психичното ви здраве е изложено на риск.

Не пренебрегвайте нито един от тези сигнали. В противен случай безсънието, депресията, умствените сривове са гарантирани.

Коментари