Първо, какво е паническа атака и ако сме свидетели на подобно нещо, можем ли да помогнем? Вярно е, че в днешно време сякаш е съвсем нормално да изпитваме тревожност и безпокойство, но това далеч не са пристъпи на паника. Често тревожността е просто отражение на страховете, които имаме за определени ситуации или хора. Когато нашето безпокойство е в ниско до умерено ниво, обикновено можем да намерим начини да се справим с него. Но когато тревожността премине отвъд способността ни да функционираме, получаваме пристъпи на паника, пристъпи, които са интензивни, страшни и често се появяват внезапно.
Някои от физическите симптоми : тахикардия (учестен сърдечен ритъм), учестено дишане, чувство за замаяност, слабост, чувство, че сте загубили пълен контрол, страх от умиране (като например, че получавате сърдечен удар ) и обилно изпотяване.
Защо ми се случва?
При силно стресова ситуация за да се справи организмът има нужда от много енергия, която трябва да се придобие изведнъж. А за да може вегетативната нервна система да ви подготви за това, тя изстрелва голямо количество адреналин. Колкото по-неприятно се чувства човек, толкова повече е адреналинът. Ролята му при паник атаката е да предизвика прилив на кръв, за да може организмът да се справи с моментната ситуация. Оттам идва и учестеното сърцебиене.
Ако сте получавали паническа атака някога, може би дори не знаете защо това ви се е случило, но се страхувате да не се пови отново.
Много важно е да започнете да посещавате психолог, а междувременно ето и някои техники, които ще ви помогнат да забавите дишането си:
Сложете дланите си плътно върху носа и устата си, така че да намали количеството кислород, което вдишвате, и вместо това да увеличи количеството на въглероден диоксид. Увеличаването на приема на въглероден диоксид е ключът към намаляване на симптомите. Другият начин да направите това е да използвате малка хартиена торбичка, в която да вдишвате и издишвате. (Вероятно сте виждали това във филмите и да, работи.)
Ако това не е ефективно, започнете да броите от 100 надолу. Това ще измести фокуса ви от чувството за интензивно безпокойство. Когато мислите ви започнат да излизат извън контрол, започнете да си повтаряте наум, че всичко е наред и нищо не се е променило около вас в последните секунди. Затворете очи и не спирайте да си го повтаряте, докато не усетите облекчение. Опитайте се постепенно да пренасочите мислите си към ситуация или момент, в които сте се чувствали щастливи, спокойни и сигурни.
А ако се случи на друг, какво можете да направите, например за партньора си или приятелят, или родителят... по време на паник атака?
Може да е трудно да запазите спокойствие, но първото нещо, което можете да направите е вие да изглеждате спокойни. Не го съдете или критикувайте по никакъв начин. Пристъпите на паника са неловки, така че не карайте човека да се чувства още по-засрамен, отколкото вече е.
Важно е да се уверите, че той е във физически безопасна среда. Ако познавате източника на паническата атака, незабавно го отстранете от това, което е заплаха. След това помогнете да се забави дишането. Това става като накарате човека да се съсредоточи върху издишането. Нека то бъде по-дълго, отколкото вдишването.
Актрисата Ема Стоун е страдала от тревожност и сериозни паник атаки. Ето какво разказва тя пред Wall Street Journal:
Първият път, в който имах паник атака… се обадих на майка ми и тя ме отведе вкъщи. През следващите 3 години просто не се спираше… Молих майка ми да каже как точно ще протече деня… просто трябваше да знам, че никой няма да умре и нищо няма да се промени.
В крайна сметка тя успява да се справи с тревожността: Трябва да мислиш за задачата под ръка. Актьорството ме принуждава да бъда някак като Дзен майстор: Какво се случва точно в този момент?
Важно е да имате предвид: Ако за паническото разстройство не се проведе правилна психологическа консултация, то атаките могат да продължат с години, вместо да отшумят постепенно симптомите. И все пак те ще избледнеят, но за сметка на дългосрочните ефекти. Ужасът и страхът остават, а това често води до нови насаждения на страх и възможност за внезапно възникване на нови панически атаки през годините.
Коментари
Публикуване на коментар