Психологически метод: да се освободим от тежестта на лошите спомени



Нашата личност в много отношения се определя от паметта. Понякога дори и незначими събития съхраняваме и помним за дълго, а други сякаш изчезват без следа. А има и такива, от които не можем да се избавим, връщат се отново и отново в натрапчиви мисли, дори и в нощни кошмари. И докато ние ги отбягваме мълчаливо, то психиката ни ги трупа в чекмеджетата на нашето подсъзнание°, а следствие на тях ни връхлитат депресия, безсъние и морална умора.
Понякога правейки си равносметка за минали събития: приятни и не толкова, добри или лоши, сякаш от нищото си спомняме и такива, които дълго сме таили в себе си и грижовно "заровили" в съзнанието си. В такива случаи ние отново даваме тласък на тези спомени, оформяме ги вече като мисли, или както се казва събуждаме старите демони за нови преживявания. Далече съм от мисълта да ви насочвам със съвети как да се отървете от тази тежест, умора или просто недоволство от живота. Такива има навсякъде в интернет от типа на 
4 тайни как да се отървем от... или 8 начина да се отървете от ...
Защото всички възможни съвети, например, да се разхождате преди лягане, да направите вана за крака, или да приемете своите несъвършенства и да осъзнаете себе си, е начин само да се отървете от симптомите на болестта, но не и от самата нея. Въпреки че и аз често използвам такива процедури. 
Нашето съзнание е страшен "манипулатор", то не прави разлика между положителни и отрицателни мисли, съзнанието не ни щади, то просто "работи" с онова, с което разполага. Последствията са от значение за нас самите, и това, което ни се случва, има значение за емоционалното ни състояние и психично здраве. Въпросът е, че тези отрицателни спомени и мисли имат такава власт над нас, каквато ние самите им отредим. Точно така, нашата реакцията им дава силата да съграждат или разрушават. Когато реагирате със страх и тревога, ние ги викаме обратно и те се завръщат отново и отново, подхранваме ги и им даваме власт. 

В психологията съществува така наречената техника на преувеличаване

При тази техника преувеличаваме всичко до степен на нелепост. Придаваме им мащабност, която е абсурдна, чудовището става още по-огромно, но не и по-зловещо, а напротив по-глупаво. Работата е такава, че чрез абсурда ние можем да ги направим да изглеждат глупави. Всичко това ще олекоти ситуацията и по-лесно ще осъзнаем, че нещата, които някога са изглеждали страшни и мъчителни, днес нямат същата стойност. Това е само спомен, зле скроена отрицателна мисъл, нищо повече.
И още веднъж нещото, което действа:
Пишете! Изразете най-дълбоките си мисли и чувства. Тази техника на няколко пъти е била успешно тествана и доказана като средство за добро здраве и психологическо благополучие.
Писането на мислите, каквито и да са те, символично ги прехвърля на друго място – от главата към листа – поради което вие самите се чувствате достатъчно спокойни да ги 'пуснете'.
-------------------


° Терминът подсъзнание се използва в няколко различни контекста и няма една единствена или точна дефиниция.
Във всекидневната реч и популярните книги терминът е много често срещан. Той се употребява във връзка с предполагаем „слой“ или „ниво“ на душевно състояние (или/и възприятие) разположени в някакъв смисъл „под“ съзнанието, макар че отново зависимостта на понятието от информационно „житейско психологически“ модели, които остават неясни означава, че точната природа и свойства на този лежащ отдолу „слой“ или не могат да бъдат точно определени или притежават ad hoc качество. В популярния смисъл на думата „подсъзнание“ е равнозначно на несъзнавано, макар че двете не са равнозначни. 
(от Уикипедия, свободната енциклопедия)

Коментари