Алистър Кларк - известен английски учен в областта на еволюцията, е извлякъл универсална формула на хумора. Той твърди, че удоволствието от добрата шега е резултат от умножаването на погрешната или умишлено невярна информация в нея и от сериозността на слушателя. А за да има такава формула, първо трябва да се знае що е това хумор. Способността да откриваме и създаваме смешното е ключово оръжие в човешката еволюция, което ни позволява да откриваме и запазваме общото помежду си и дори да развиваме своята интелигентност. Звучи доста сериозно, нали? Парадоксът на Кларк е, че смешното е едно от най-сериозните човешки качества.
Формулата е съвсем проста:
H = M * S.
H означава степента на удоволствие от добрата шега (humour), М - нивото на неправилната информация в нея (misinformation), и S - способността за възприемане на шегата (seriousness).
Както казах, Кларк е убеден, че способността да се шегуваме е най-сложният еволюционен механизъм, който човек има в хода на своето формиране. Основната задача на такъв механизъм може да се нарече мигновен анализ на чутата информация и разпознаване на истината и измислицата в нея.
Всъщност способността да улавя хумора е не толкова обикновена функция на мозъка, отколкото изглежда на пръв поглед. Тази функция е свързана с определяне на степента на опасност. Чувство за хумор е дадено на човек при раждането, но започва да се проявява и развива в ранна детска възраст под влиянието на средата.
Има изследвания, в които се прави опит да се измери чувството за хумор при различните хора и да се свърже с други характеристики. Оценките за нивото чувство за хумор се правят от гледна точка на различни научни дисциплини като лингвистика, социология, психология, антропология. Има около сто теории, свързани с чувството ни за хумор.
Много теории твърдят, че целта на хумора е да обезвреди напрежението и стреса, както и да се насърчи търсенето на нови интерпретации на ситуации. Според тези теории, всяка шега е придружена от нарастващо внимание, последвано от освобождаване от отговорност, когато шегата е вече изразена. Нови интерпретации възникват в смисъла на това, че шегата разкрива неочаквана асоциация на несвързани или дори противоречиви обстоятелства. Хуморът се проявява тогава, когато мозъкът ни забележи някаква схема, която го изненадва, и я съпостави с нещо, което добре знае. Неочаквана взаимовръзка между познати ситуации, малък завой в разказа, който противоречи на добрия тон, различен поглед към нещо банално – ето какво разпознаваме като смешно.
Някои теории също твърдят, че хуморът ни позволява да се освободим от агресията. Въпреки това, много общности (войници, полиция, престъпници, лекари) се отличават с техния специфичен хумор, понякога наричан черен.
Чувството за хумор се определя като способността на човек да види смешното в една история, среда или ситуация. Съществува и степен на способността да се шегуваме. Това е тенденцията на човек да прави хумористични коментари или да се държи смешно в някои ситуации. Изследователите смятат, че хуморът е физиологична защитна функция.
Коментари
Публикуване на коментар