Неувереността, казваме, се гради на ниска самооценка, неувереният човек е неуверен, защото гради представата за себе си въз основа на чуждата оценка или на това какво мислят другите за него. Различията между мъжа и жената, що се отнася до психическите и емоционалните реакции хвърлят понякога сянка в разбирането, тълкуването или възприемането на дадено поведение. Страхуват ли се мъжете да признаят за нещата, които ги карат да се чувстват неуверени и несигурни?
Има четири ситуации, в които можем да познаем неувереният мъж:
Нуждае се от одобрение и помощ.
Несигурността при мъжете често е в следствие зависимостта от онези, които им помагат да запазят самочувствието си, по начало техните майки, в последствие любими, съпруги... Този тип мъже прехвърлят именно на тях отговорността за собственото си благополучие. Ако издигащ се по кариерната стълбица мъж или бизнесмен, казва Дейвид Шредер (David Schroeder), психолог и лайф коуч, е недоволен от себе си, той може да се опита да прехвърли вината за своите недостатъци и слабости именно на партньорката си.
Често неуверените мъже изискват от децата си да започнат да правят това, което самите те изглежда са неспособни да направят. Самите те променят поведението си или външния си вид, купуват определена марка кола или се придържат към определен жизнен стандарт, за да изглеждат така, както на другите би им се харесало, с цел да спечелят уважение.
Тази нужда от одобрение може да бъде изразена по два начина – активно или пасивно, но и в двата случая неувереността ще разруши основата, върху която неувереният мъж гради отношенията си в обществото и в семейството.
Мъжете се страхуват да изразяват собствените си емоции
„Мъжете не плачат”, „стискай зъби и търпи”, „да не си момиче” – като правило момчетата се възпитават по начин, който да ги отвлича от сълзливи емоции, по този начин те се приучават към дистанция и несподеляне на чувства, поради това, че ще станат обект на присмех. На по-късен етап порасналите момчета не знаят какво да правят с тези чувства. Хората би трябвало да се намират в хармония с емоциите си и да усещат настроението на другите. За някои мъже това се оказва проблем, този свят на емоции в жената ги плаши и вместо да се опитва да разбере защо партньорката му, примерно, е тъжна, какво преживява, той се усамотява и потъва в собствените си размисли. Естествено има и вариант, в който мъжа изразява този страх от емоции с вербална агресия, напада любимата си и я обвинява в театралничене.
Мисли, че не е достоен за партньорката си
Ако на мъжът му се струва, че любимата му недоволства от неговите прояви, то той се чувства все по-неуверен в нейно присъствие. В частност той може да преживява по същият начин и това, че жената на сърцето му не е доволна и на сексуално ниво. Възможно е тази неувереност да е в следствие сексуални комплекси, съзнателно или несъзнателно потиснати, но въздействащи върху сексуалното поведение на мъжа. Резултатът от недомлъвки и премълчани истини неминуемо ще доведе до изменение в поведението на мъжа, което ще го тласне към пасивност – бягство от интимност, или агресивност – наказание на партньорката чрез изневяра.
Страхува се да не загуби жената до себе си
Той се съмнява в собствените си достойнства, жената до него има повече социални контакти, печели повече пари, тя е красива, облича се стилно... в резултат на това мъжът става все по-притеснителен, а това може да доведе до пасивност в отношенията или до агресивност, до ревност и контрол. Възможен е, разбира се и смесен вариант – периоди, в които мъжът се оттегля в себе си и периоди, в които предизвиква скандали.
Всичко това води до разрив в отношенията и за да се справи мъжът със своята неувереност, той ще трябва да признае за своите чувства и емоции. Партньорството е доброволен съюз между двама души, и ако жената е тази, която трябва да застане до съпруга си, да му помогне да се справи със своята неувереност, то мъжът е този, който трябва да направи първата стъпка.
Коментари
Публикуване на коментар