Как да се научим да приемаме с лекота неочакваните неприятни събития в живота ни, така че да извличаме ползи от тях и да виждаме вдъхновение за нови възможности?
Трима мъже товарили камъни в каруците си. На въпроса «Какво правиш?» първият отговорил: «Товаря камъни». Вторият: «Заработвам малко пари, имам голямо семейство и ми е трудно на една заплата». Третият гордо произнесъл: «Аз строя храм!»
Често мислим стереотипно, поради това че разглеждаме дадена ситуация едностранно, без да забелязваме останалите аспекти. Задълбаваме отрицателно в някакво събитие и не виждаме "скритите бонуси". Точно това пречи на бъдещото ни развитие и общуване.
Техниката рефрейминг (от английското frame – рамка, reframe – реструктуриране, преосмисляне, преформулиране) (използвана в НЛП, от англ. Neuro-linguistic programming), ни помага да се научим на различното възприемане на дадена ситуация, да моделираме мислите си и да реагираме правилно, когато постъпките и думите на хората ни нараняват.
Ние се изразяваме в прав текст, казваме - той е стиснат, без да мислим в друга посока - може би е спестовен. Но вербалната реконструкция ни кара често да погледнем нещата и от друг ъгъл. Това е преосмисляне, което променя възприятията. Има два вида рефрейминг: преосмисляне на съдържанието и смисъла и преоформяне на контекста.
Много от вас вече са го правили, дори съвсем несъзнателно, например с помощта на пословици, поговорки и анекдоти, които са ни идвали на помощ в определени ситуации - "всяко чудо за три дни", "Когато бедността пропълзи до вратата, любовта излита през прозореца", "Нищо не е сигурно. Ще поживеем, ще видим."... Ето този фолклорен рефрейминг ни помага в известна степен да преоценим, да обмислим събитието, дори и да облекчим трудна ситуация. Но можем да се научим да го правим съвсем осъзнато.
ПРОМЕНЯМЕ КАРТИНАТА В РАМКАТА: ТЪРСЕНЕ НА НОВ СМИСЪЛ
Смисълът на рефрейминга е да намерим друго значение на събитието или да видим в него друг смисъл или да му предадем ново качество. За да направим това е нужно използването на думи, фрази или формулировки с различен знак, да променим минуса в плюс - "Не е стиснат, той е пестелив, не е прахосник..." Това е преосмисляне на смисъла, който ни позволява да видим в дълбочина дадена ситуация и да я погледнем от различен ъгъл.
В някои отношения рефрейминга може да ви заприлича изцяло на детска игра. Що за глупости, ще каже някой, това е като да си хвърлям прах в очите, много добре знам какво мисля.
Това за някои хора може да се окаже, че е трудно приложимо: няма да се откажеш от това, което току-що видя, защото си на сто процента сигурен? Отговори си обаче: на какво ме научи тази ситуация?
В НАШАТА КУЛТУРА НЕ Е ПРИЕТО ХОРАТА ДА ИЗРАЗЯВАТ ОТКРИТО ЕМОЦИИТЕ СИ, ЗАТОВА ЧЕСТО ГИ ИЗРАЗЯВАТ В ИЗКРИВЕНА ФОРМА.
Случвало ви се е да ви се плаче, но да се усмихвате, нали? Или да сте яростни, обидени, гневни, но външно да се правите на спокойни? Това не води до нищо добро със сигурност, вътре във вас бушува буря, която не успявате да потушите. Но ето тук на помощ идва нашата психологическа техника. Преосмисляне на ситуацията и промяна на картината в рамката, за да възприемем същите събития и ситуации по различен начин.
Много често попадаме в конфликт с близките си, заради това, че ни обвиняват несправедливо, или ни нагрубяват или просто не ни подкрепят, и това ни кара да страдаме, да преживяваме и да ни е обидно и тъжно. "Това всъщност не е лошо, казва руският психолог Наталия Ошемкова, която прилага рефрейминга в своята практика - Като правило роднините ни и близките ни се грижат за нас. Понякога не трябва излишно да хвалите и да надъхвате някой, да заставате на 100 процента зад него. В противен случай той ще се разстрои на по-късно ниво, или напразно ще се надява, а при провал е възможно дори и да ви обвини, че сте го подтикнали в грешна посока. В този ред на мисли нашите родители се опитват да ни защитят, защото не им е безразлично какво ще се случи, но в резултат на това ние понякога ги обиждаме. Такъв парадокс."
ЗАЩОТО НИКОЙ НЕ ОБИЧА ДА ГО КРИТИКУВАТ
Ето един пример, в който рефрейминга идва на помощ. Отношението майка - дъщеря. Дъщерята казва на майка си, че има предложение за работа в друг град за по-висока заплата. Приела е и ще трябва да се премести да живее в новият град. Майката обаче реагира доста несигурно: "Защо ти трябва това преместване, какво не ти харесваше на твоята работа, знаеш ли колко е трудно да успееш, помисли малко"
В този момент ако аз съм в ролята на дъщерята имам избор - да реагирам както винаги - "Ето отново ми нямаш доверие, така съм преценила, ти никога не си ме подкрепяла..." - или да преоткрия смисъла. В първия случай аз съм решила, че майка ми никога не ме е поддържала, така че защо ли и споделям хубавата новина, а във вторият се опитвам да разбера какво стои зад нейната реакция. Разговаряйки с нея ще попитам за причината поради която мисли така, защото може би ще призная, че дори и по странен начин майка ми се притеснява, че ще ми бъде още по-трудно на новото място, а често очакванията за промяна към по-добро не са оправдани.
Ето така поставих нова снимка в старата рамка.
Тази техника може да ви помогне да изградите връзки, да говорите за вашите чувства, да ви е на помощ в отношенията с партньора.
Наскоро мой познат ми се оплака, че се почувствал ужасно обиден от реакцията на партньорката си. Поканил я в луксозен ресторант, стараейки се да внесе доза романтика и да направи вечерта много специална за тях. Но на път за в къщи в таксито тя му казала, че никак не й харесал ресторанта, дори и храната. Той моментално се обидил, дори бил възмутен, в главата му се блъскали множество конфликти и в крайна сметка завършил вечерта намръщен и със свито сърце. А можем ли да погледнем и от друг ъгъл на нещата? Защо да не отговориш просто - "Благодаря ти, че беше откровена с мен, опитах се да те изненадам и да ти доставя удоволствие". А защо да не попиташ какво би й се харесало на нея? Преди да реагираме по стандартният първосигнален начин нека се опитаме да помислим, дори и да преброим до десет, защото много често зад това, което чуваме стоят просто думи, които могат да имат и друг смисъл. Както в гореспоменатият случай, партньорката на моят познат си е помислила, че никак не се е чувствала комфортно в този луксозен ресторант, а дори е останала и гладна, понякога романтиката е на една ръка разстояние от нас, и ние можем да прекараме една страхотна вечер в някоя квартална кръчма с хубава храна и хубава музика.
Съществуват и по-сложни ситуации, при които reframing може да бъде ефективен. В такива моменти е изключително важно да избирате думите много точно - особено за други.
"Човек е загубил някого или нещо - близък, дом или любим. Това е изключително тежко и мъчително преживяване. "Много често губим смисъла на живота си, казва Наталия Ошемкова, в този случай рефрейминг идва на помощ за търсене на ново значение и смисъл: Аз съм жива, за да пазя паметта на любимият човек в сърцето си. Ще направя специален албум със снимки, ще отбележа паметта в родословното дърво, ще организирам специална вечер в чест на починалият, ще публикувам неговите стихотворения, например.... или най-общо ще бъда в помощ на неговите близки. "
ДА ПРОМЕНИМ РАМКАТА НА СНИМКАТА: НУЖДАЕМ СЕ ОТ НОВ КОНТЕКСТ
В контекста на преосмисляне сравняваме обекта или събитието с други хора или го поставяме в нови условия. За да направите това, оценяващата дума или фраза трябва да бъде поставена в друга ситуация, в която такова поведение ще има различно значение, например, ще бъде полезно.
Например гневът е агресия и е опасно чувство. Но в спорта съществува израза "спортен гняв". Да заблуждаваш и лъжеш е грозно, но да го приложиш в спортен двубой е изкуство.
Контекстното пречупване в този случай се използва в по-широк смисъл. Например, ако детето ви има проблеми с поведението, нападателно е и агресивно, то в секцията на бойните изкуства неговият войнствен характер ще намери достойна употреба.
ДА ПОМОГНЕМ И НА ДРУГ
Възможно ли е да помогнете на някой друг да види ситуацията по нов начин с помощта на преосмисляне? Да, но има няколко важни нюанса.
Значение. Човек може да не е съгласен с това, което му предлагате. В някои ситуации вашият съвет може да бъде досаден. Всичко зависи от конкретния случай, настроението на събеседника и степента, в която човек е готов да приеме друг възглед за реалността. Малко вероятно е намесата ви да предизвика противоположни емоции, ако някой приятел неочаквано е загубил работата си, а той трябва да се погрижи за неплатени сметки и храна за семейството си. Преосмислянето в този случай ще бъде знак за нетактичност от ваша страна.
Ако ситуацията позволява, можете да използвате рефрейминга с думата "но", когато търсим достойнство на фона на липсата. Обикновено работи добре. "Загуби работата си, но докато си на борсата ще си починеш и ще можеш добре да преосмислиш нещата, а най-вече да обърнеш внимание на семейството си". Ако вътрешно човек е отворен за такова възприемане на нещата, той ще се почувства по-добре.
СМИСЪЛЪТ НА РЕФРЕЙМИНГА
Тази техника ни помага да потърсим вторична изгода от създалата се ситуация. Понякога зад външната проява на страх, стрес, агресия, болка стои скрито послание от нашето несъзнавано. Може би най-детайлно и точно идеята за несъзнаваното се разработва от Зигмунд Фройд и последователите му. Тази идея лежи в основата на психоанализата. Фройд използва на немски думата das Unbewusste за несъзнавано. Той използва идеята за несъзнаваното, за да обясни различни видове невротично поведение.
"Хората не сме толкова глупави, че да вредим сами на себе си, казва Наталия Ошемкова - Ако нещо се повтаря много пъти, то има някакъв смисъл. Например мой клиент се оплака, че мързелът му вреди и често сам си слага пръчки в колелата, сам си слага спирачки, за да се придвижва напред. Затова първата ни стъпка е да разберем този "мързел" в нас носи ли ни и нещо позитивно, нещо добро и полезно. Преосмислянето е много важна част от психотерапията. "
Въпреки това, много често хората не са готови за такива обяснения, нито добронамерени към въпрос от типа на: "Каква е вашата полза от това или онова положение" Но ако човек прави нещо добро за себе си, ако търсим и положителното дори и в най-заплетените ситуации, е много важно за нас да запазим това добро. Способността да погледнем от другата страна, да потърсим и друг смисъл ще ни помогне да разберем: над какво друго трябва да се замислим, на какво друго да обърнем внимание, защо тялото ми се съпротивлява толкова много?
Може би в началото ще бъде невъзможно да се справите много добре, но постепенно, упражнявайки се всеки ден, ще се научите да виждате повече положителност и повече възможности. И в резултат на това да получите повече гъвкавост и свобода при избора на вашите реакции.
Коментари
Публикуване на коментар