ГНЕВЪТ - ОПАСНАТА ЕМОЦИЯ





Гневът е една от основните осем емоции и надали има нещо по разрушително от него. Не случайно е един от седемте смъртни гряха в християнската религия. В състояние на гняв в нас се събужда онзи огнен дракон, който унищожава всичко наоколо и отлита, оставяйки след себе си димящо пепелище. Ако дадем воля на гнева си, то може да заплатим за това разрушително отношение с кариерата си или дори със свободата си - не малко престъпления са извършени именно в състояние на афект. Ако задържаме гнева в себе си може да си докараме инфаркт или инсулт. Как се справяме всъщност? Съществува ли правилен, научно доказан способ за справяне с гнева? 

1. Опитваме се да сдържаме гнева - неправилно

Стискате зъби и си казвате, че всичко е наред и ще удържите. Добрата вест в случая е, че този способ наистина работи. Е да, ако действително не доведете ситуацията до срив в отношенията. Но от друга страна това не води до нищо хубаво. Да, може и да укротите чувствата си и да изглеждате видимо спокойни, но вътре в душата ви бушува буря. Всеизвестно е, че когато се опитваме да се борим с чувствата си, те се усилват.

При проведен експеримент участници били подложени в ситуация, в която да възпроизведат неприятни случки от живота си, следвайки точни инструкции. В резултат на това негативните чувства в тях се усилили, което довело до учестено сърцебиене и повишен адреналин в кръвта. Другата група от участниците, страдащи от паническо разстройство били длъжни да прослушат записи за релаксация, в единият случай и аудиокниги, в другият. В първият случай сърцебиенето им останало на същото ниво, а във вторият се понижило. 

Какво се случва с мозъка ни, когато се опитваме да потушим яростта си? Цяла каскада от негативни реакции. Способността ни да изпитваме позитивни чувства се понижава, а тази да изпитваме негативни - нараства. А тази част на мозъка, която се нарича миндалевидно тяло започва да работи с двойна сила. Ето го и парадоксалното следствие: поддавайки се на гнева ние не сваляме напрежението, а напротив, тази изкуствена сдържаност ще ни навлече единствено негативни последствия. 
В края на краищата борбата с емоциите ни единствено отслабва волята ни. В резултат нашият самоконтрол отслабва и в даден момент ще ни бъде много трудно да се сдържим. Напълно възможно е да се окажем в ситуации, в които ще нагрубяваме и обиждаме близките до нас хора. 

2. ДАВАМЕ ВОЛЯ НА ГНЕВА СИ - неправилно

Някои от вас ще си кажат, че да потискаме в себе си негативи е вредно и безсмислено. За съжаление това не е добра идея. Ако дадете воля на гнева си, вие няма да се освободите от него. Напротив, ще усилите тази опустошителна емоция.
Съсредоточавайки вниманието си върху негативните емоции, вие рискувате да им придадете могъща сила и да затрудните възможността си за отреагиране. В края на краищата това може да ви доведе до загуба над контрол над самият себе си. 
Разбира се, ние споделяме своите преживявания с други хора и това е важно. Но ако започнем да ги обсипваме с негодувание и негативни изблици, то това ще се превърне като в бой със снежни топки. 

Как да не даваме порив на гнева си? 

Разсейте негативната емоция с нещо друго.

Как работи това?

Всичко е в ограничените ресурси на нашият мозък. Как да пренасочим вниманието си върху нещо друго, за да снемем напрежението и укротим надигащата се буря? Опитайте се да умножавате, броите, изброявате предмети... и в един момент ще усетите, че сте се избавили от неловката ситуация. 

3. Променяте отношението си - правилно! 

Възниква ситуация на работното място, където сте на секунда да стоварите гнева си върху вашият колега или началник. Чувствате как ви залива гореща вълна. Вече сте съвсем готов да излеете отровата, която напира вътре във вас. Почакайте. Помислете си, че човекът срещу вас може би има право, или оправдание, или мотив да постъпва по този начин. Може би е затрупан с неприятности, в семейството, с децата... В даден момент ще усетите как гневът се понижава и вие се успокоявате. Дори е възможно в даден момент да започнете да го съжалявате. 
Обърнете внимание: ситуацията не се променя, променя се контекста, смисъла и вашето отреагиране. По това как оценяваме случващото се, зависи и от какъв ъгъл ще погледнем на дадена ситуация. От една и съща история някой може да съчини сърцераздирателна трагедия, а друг да разкаже с абсолютно чувство за хумор - в стила на Монти Пайтън. Променяйки вашата оценка и начина по който гледате на случващото се, ще промените и емоциите, които чувствате както и способността си за самоконтрол. 

Bepoятнo cтe чyвaли зa извecтния eĸcпepимeнт oт 1960 гoдинa cъс зaxapните бoнбoни „Mapшмeлoy”. Изcлeдoвaтeли oт Cтaнфopд пocтaвяли бoнбoн пpeд дeцa и им oбeщaвaли, чe aĸo ycтoят в пpoдължeниe нa 15 минyти дa нe гo oпитaт, щe пoлyчaт двa бoнбoнa. Caмo 30 нa cтo oт дeцaтa в изcлeдвaнeтo ycтoяли нa изĸyшeниeтo дa нe oпитaт бoнбoнa пpeди изтичaнe нa вpeмeтo. 70 % ce пpoвaлили. B пocлeдвaщи пpoyчвaния, изcлeдoвaтeлитe cъoбщaвaт, чe дeцaтa, ĸoитo ycтoяли нa мaлĸoтo изĸyшeниe и пpeминaли тecтa, пocтигнaли пo-дoбpи peзyлтaти в peдицa cфepи oт живoтa – здpaвни изcлeдвaния, изпити и мeждyличнocтни взaимooтнoшeния, в cpaвнeниe c дeцaтa, ĸoитo ce oтдaли нa изĸyшeниeто. Учeнитe пpиeмaт, чe ако развиваме cпocoбнocттa си дa oтлагаме с цел пpecлeдвaнe нa пo-виcoĸи върхове e ĸлючoв eлeмeнт зa пocтигaнeтo нa цeлитe в живoтa.


Коментари