ЕМОЦИОНАЛНИЯТ ИНТЕЛЕКТ


КАКВО ОЗНАЧАВА ЕМОЦИОНАЛЕН ИНТЕЛЕКТ И КАК ДА ГО РАЗВИВАМЕ?


Перспективите на емоциите започват още в края на XIX век с Чарлз Дарвин и книгата „Изразяване на емоциите при човека и животните “. А първоначалната теза на Дарвин е, че емоциите еволюират чрез естествен подбор и поради това имат транс-културно универсални части. 


Д-р Питър Саловей и Джон Меър за пръв път използват фразата „емоционална интелигентност” през 1990 г., а пет години по-късно Даниел Голман написва трудовете „Емоционалната интелигентност” , последвана от „Емоционалната интелигентност в бизнеса” (1999). Според Голман, емоциите ни позволяват да се изправим пред трудни ситуации, в които интелекта не ни предоставя решения. В това отношение, емоционалния ни багаж има голяма стойност за нашето оцеляване, за личното ни развитие в много аспекти от живота ни.

Но нека помислим откъде и как се възпитава емоционалния интелект.

От самото си раждане детето попада във свят с интересни впечатления и разнообразни емоции. Така както потребностите от храна, безопасност, топлина не могат да бъдат задоволени самостоятелно, така и настроенията, преживяванията и емоциите не могат да бъдат разпознати от малкото човече. Малките деца се оказват в пълна зависимост от своята майка не само във физиологичен план, но и в състоянието си на изразяване на емоции. 
От това как родителите назовават неговите емоционални състояния зависи и неговата познавателна способност към емоциите и припознаването им за себе си. "О, веселото ми момиченце, ти се усмихваш, ах как се смее..." или "Защо плаче моето бебче, спинка ли ти се", "Гладно ли е моето съкровище, искаш да ядеш, не плачи, сега мама приготвя..." Тези на пръв поглед между другото вметнати фрази всъщност се оказват "вълшебни", защото именно чрез тях детето се научава да познава собствения си емоционален свят. Родители, които транслират върху децата си по този начин преживявания и настроения, развиват у тях способност да познават емоциите, обучават ги да ги управляват, възпитават и развиват емоционален интелект. Разбира се има и такива, които не правят това, не разговарят с децата си, да кажем, че на самата майка й липсва емоционален интелект, счита това за напразно, защото бебето не я разбира.
Емоционалният интелект това е способността на човека да познава и разбира собствените си емоции и настроения, да ги управлява, а също така и способност да познава емоциите, настроенията и желанията на другите хора, както и да ги съпоставя на собствените си.

Емоционалният интелект разделяме на четири етапа:
Възприятие на емоциите, използване на емоциите за стимулиране на мисленето, разбирането на емоциите и управлението им.

Според американския психолог Даниел Голман съществуват пет елемента, които определят емоционалната интелигентност: 

1 Самоосъзнатост, т.е. способността да разбираме емоциите си
2. Саморегулация, нашата способност да контролираме емоции и импулси 
3. Мотивация - емоционално интелигентните хора са мотивирани и ефективни 
4. Емпатия - способността ни да разбираме желанията на другите, нуждите им и техните гледни точки
5. Социални умения - способността ни лесно да управляваме възникнали конфликти, притежание на отлична комуникация и майстворство в изграждането и поддържането на взаимоотношения. 

Именно с помоща на родителите, децата в своето детство се научават да познават и назовават собствените си емоции, да разбират причините поради които те възникват, изработват способности или средства за възражение или ги трансформират, т.е. да ги управляват. 
На пръв поглед нищо сложно, един естествен и разбираем процес, но се оказва, че процента на родителите, които пречат за развитието на емоционален интелект у децата си никак не е малък. Всъщност много майки са споделяли, че са нагрубявали, наказвали и дори посягали физически на децата си, когато изразяването на емоциите на детето не им е по вкуса. Родителите, които не могат да владеят собствените си емоции съответно не могат да изградят емоционалния свят и на своите деца. Те възпитават един огледален образ, защото децата нямат опит, нито вродена база данни за собствените си емоции, тъй като не ги разпознават, те ги приемат наготово от родителите си. Затова не бързайте да наказвате децата си само защото не иска да отстъпи, цупи се, плаче и отказва да изяде супата си, вместо да поиграе или да гледа любимия си детски филм. В повечето случаи се оказва, че дефицита на емоционален интелект у родителите е причина да не се възпита и такъв интелект у децата. Ако ние не сме научени да разбираме и да говорим за своите преживявания и да ги съотнасяме към чувствата и преживяванията на другите, то съответно ще ни бъде трудно да идентифицираме, разбираме чувствата, протеста или непослушанието на децата си. Разбирането на протеста или агресията у малкия човек ще бъде мисия невъзможна.

Какъв е изхода? Как да развиваме собственият си емоционален интелект едновременно със собствените си деца? Като разговаряме за чувствата си. Назовавайте и обяснявайте собствените си емоции на детето - изморени сте, тъжни сте, радостни, впечатлени... забелязвайте и емоциите на собственото си дете, защо плаче, защо е тъжно, кое го радва и прави щастливо. Вгледайте се добре в емоционалния свят на своето дете, не забравяйте, че то е огледалото, което расте до вас, и помнете, че трябва да се държим с децата си така, както искаме те да се отнасят с нас и другите. Вие сте хората, които трябва да развиват уменията им за общуване, за самооценка и оценка, умения за съпричастност, споделяне и доверие.
Всеки ден, ние хората преживяваме множество разнообразни емоции и от тях зависи дали денят ни ще е просто скучен или емоционално разнообразен. А ние ще ви предложим първите думи, които можете да запишете във вашия емоционален речник - благодарност, бодрост, безпомощност, безсилие, вдъхновение, вина, възмущение, вълнение, възторг, гняв, гордост, завист, заинтересованост, злост, изненада, изумление, интерес, любопитство, любов, надежда, напрежение, нежност, отвращение, обида, обезкуражение, презрение, тъга, страх.... вие добавяйте по азбучен ред...
Желаем ви да се възползвате всеки ден от прелестите около вас, с висока степен на емоционален интелект, защото това е ключа към успеха в живота ви.

Коментари