ДЕПРЕСИЯТА. КОГА ДА ПОТЪРСИМ ПОМОЩ?


Чувство за безнадеждност, липса на желание да се занимаваме с нещата, които някога сме смятали за приятни, мисли за самоубийство дори, това са някои от общите признаци на депресия. Много хора имат такива симптоми, но все още отказват да потърсят лечение или дори да признаят, че са депресирани. Тези хора са в етап "отказ от депресия", и този етап е много труден за преодоляване . 


Други трагични събития като развод, загуба на работата или дома също провокират подобни чувства. Хората преживяват тъгата по различен начин, но всички преминават през едни и същи етапи след тежка загуба

Отричането на Депресията 


Това е често срещана реакция, защото депресията е емоционален въпрос, а хората се стряскат от допускане, че имат нужда от помощ за емоционални проблеми. Вместо това, те се опитват да се справят с проблемите сами, със сигурност без успех. Депресията причинява тежки емоционални проблеми, съпътстват я тежки физически и духовни симптоми. Отричането на депресията, дали съзнателно или несъзнателно, е сериозен проблем, защото депресираните хора не могат да получат помощ, докато не признаят, че имат проблем и сами не протегнат ръка за помощ. 


Често срещаните причини за отказ 


Механизмът за справяне в стадии на депресия е подобен като в етапите за справяне със скръбта. Индивидът здраво се е вкопчил в своя отказ. Понякога хората отричат, че имат депресия, защото това някак си им изглежда логично, има някаква "причина", като например външни обстоятелства или травма. Също така някои хора отричат ​ депресията, защото са толкова емоционално объркани, че не могат да мислят обективно. 
Някои външни влияния също могат да бъдат причина за отричане. Мъжете например, могат да вярват, че депресията е признак на слабост. Това ще ги накара да отрекат фактът, че имат емоционален проблем. Други хора вярват, че търсенето на помощ при депресия не е нещо редно, посещенията при психотерапевт ще навредят на репутацията им. А много често проблема е, че повечето хора се чувстват неудобно да говорят за себе си, както и за травмите и да споделят емоциите си пред психолози или терапевти, и вместо това да избират да игнорират проблемите си. /в такъв случай се обърнете към онлайн терапия/

Ако познавате някой, който е в етап отричане на депресия , трябва внимателно да се опитате да помогнете, да спомогнете ако можете за осъзнаване на проблема. Имайте предвид, че не можете да накарате някого с депресия да потърси помощ. Той първо трябва да признае, че има проблем. Опитвайки се насила да накарете някого да потърси психолог ще изостри проблема и ще го отдалечи от вас.


Ако самият вие сте в период на отричане


Ако самият вие сте в период на отричане, не забравяйте, че този емоционален проблем няма да изчезне от само себе си. Тези бурни емоции могат да отстъпят място на по-спокойни, да ви се струва, че както скръбта ще си отидат с времето, но истината е тази, че тази депресия ще отключи единствено продължителна и още по-дълбока депресия, съпътствана и от физически оплаквания: безсъние, главоболие и загуба на апетит.


Продължителното състояние на тъга влияе зле на работата или взаимоотношенията ви.
Преживявате тежка депресия.

Незабавно потърсете терапевт, ако:
У вас се породи желание за самоубийство.

Коментари