ВРЕДНИТЕ НАВИЦИ, ОТ КОИТО ОГЛУПЯВАМЕ





Има неща, които несъзнателно правим всеки ден, които целенасочено ни възпират към движението напред и собственото ни израстване. Става въпрос за онези вредни навици, които ни обсебват, които смятаме за толкова невинни и малки, че неусетно и без да осъзнаваме заемат големи пространства и стават толкова големи, че се превръщат в наши врагове. Нека отбележим как навика може да влияе на интелигентността ни. Вярвате ли, че понякога рутинните неща, които извършваме бавно и неусетно влияят на мозъка ни, че често се улавяме как паметта ни става все по-мудна, трудно ни е да възпроизведем информация, и понякога изпадаме в неловки ситуации заради това, че "блокираме".

Една от причините това да се случва са твърде модерните мултимедии, прекалената информация, която поглъщаме, а безспорно най-вреден навик остава постоянното гледане на телевизия. Дори много често казваме "Е, аз не го слушам, ей така само". Но това, което се случва с мозъка ни е, че той се самоизключва. Πo вpeмe нa глeдaнe нa тeлeвизия, чoвeшĸия мoзъĸ нe e cĸлoнeн дa тъpcи нoви peшeния нa ĸaĸвитo и дa билo зaдaчи. В следствие на това, нашият мoзъĸ e пpeтoвapeн, нaлягa ни yмopa и cънливocт, миcлитe ни пocтoяннo ce oбъpĸвaт.

На второ място е онзи стремеж да свършим всичко през деня, да се занимаем с децата, да отидем на работа, да се срещнем с приятели, да отидем на фитнес, да направим шопинг.... да се отзовем на молбата на родители, деца, приятели, семейство.... Неусетно този навик да свършим всичко днес води до физическо изтощаване. Всеизвестно ни е, че тялото ни се изтощава, но замисляме ли се, че изтощаваме и мозъка си. Преумората намалява остротата на ума ни и действа пагубно върху когнитивните способности и паметта. Намалява способността ни за концентрация, запомняме трудно и мислим все по-бавно. Физическото изтощаване намалява бдителността и времето за реакция. От това следва, че и сънят ни е непълноценен. Например, дефицитът на сън създава един хиперактивен отговор на мозъка и разминаване между мозъка и фронталния лоб на мозъка, които контролират рационалното мислене и вземането на решения. Също толкова вреден е и другият противоположен на умората навик - безделието, леността. Страшно нещо е човек да се предаде на леност. Тя му дава най-лоша характеристика. Прави го бавен, неподвижен, апатичен към всичко, и точно по същият начин действа и на мозъка. Затова казват, че мързелът предизвиква депресия.

На трето място са онези вредни храни, с които сме свикнали да запълваме основните си хранения. Работното ни време и място е такова, че не успяваме да планираме разумно закуската, обяда си, хапваме набързо, на крак, а вечерята е обилна и с нея компенсираме всичките си липси. Това неусетно се превръща в ежедневие, което рутинно влияе на мозъка ни, уврежда когнитивните ни способности и с времето се превръща в проблем до такава степен, че ни е все по-трудно да се адаптираме към неочаквани ситуации.
Ето защо в забързаното ни ежедневие трябва да обърнем сериозно внимание на онези вредни навици, които нарушават нашата психика и действат бавно и сигурно на психичното ни здраве. Нека бъдем аргументирани и да обърнем внимание на това съчетанието на работа, активност, почивка и сън да бъдат балансирани. Както и да обмислим поемането на ангажиментите си за деня.
Не можем да избегнем телевизията и да я пренебрегнем, има си своите ползи, но можем да се доверим на балансирана информация и анализ от книгите, компютрите, театъра и киното. Много по-важно е общуването в семейството и нека този положителен знак да определя какво и колко да гледаме телевизия.

Коментари