За да се преборим със самотата и чувството на изолация е нужно не само да положим известни усилия, а също така трябва да променим своя начин на мислене и възприятие, както и да предприемем поведение различно от обичайното. Ето какво можем да направим:
1 - Задайте си въпроса какви са конкретно вашите нужди
Важно е да се даде приоритет на нещата от които се нуждаете. Вашата самота е свързана със загубата на социални връзки (безработица, преместване, заболяване) или може би се дължи на краят на една романтична връзка или отчуждение в семейството, развод? Ключът е да се идентифицира необходимостта или липсата както на най-важните, така и най-болезнените за вас чувства. Тази идентификация ще ви позволи по-добре да се насочите към вашите приоритети и по този начин ще можете да отговорите конкретно и на очакванията си. Също така е важно да излезете от "капана", който генерира чувството на безпомощност, което от своя страна задушава всяко ваше желание за промяна.
2 - Погрижете се за себе си
След като вече сте идентифицирали конкретните нужди и болезнени чувства е време да се погрижим за промяната. Като начало може да се доверите на опитът на други жени, в интернет има изобилие от форуми и групи на хора със сходни проблеми. Какво ще кажете да чуете изповедите и на други жени? Сигурна съм, че не сте маркирали във вашите нужди, че желаете да се самосъжалявате, да страдате от "любов", да се самообвинявате и да се наранявате. Да, възползвайте се от почивката и се погрижете добре за себе си.
Изолацията и чувството на самота не са фактор на депресия, а на нарушено самочувствие. Колкото повече човек се чувства изолиран и позволява да затъва в собствения си капан, толкова повече се задълбочава проблема. Поради това е от съществено значение да започнете да се грижите за себе си - физически и емоционално. Погледнете се в огледалото, харесвате ли външният си вид, защо не се отдадете на няколко разкрасителни процедури, направете шопинг, поговорете с ваши приятели за мода. Отдайте се на хоби или спорт, може би харесвате някоя творческа дейност. Направете списък на това, което ви доставя удоволствие. Хуманност и грижа за животните? И преди всичко се фокусирайте върху малките удоволствия, тези, които пренебрегвате под предлог, че "никога нямате време за това" Накрая, идва ред и да съставите списък с различни ваши умения и таланти (от най-малкия до най-големия) и редовно препрочитайте списъка, за да изградите наново доверие към себе си.
3 - Преодолейте негативността
Изследователите са установили, че самотата и изолацията са присъщи на най-негативните и критични хора. Започнете да отбелязвате или записвате песимистичните си убеждения или някои прекалено критични преценки за самата /самият/ себе си. След това, срещу всяко негативно убеждение, се постарайте да намерите един или два аргумента, които да им противоречат. Опитайте се да практикувате някои техники и упражнения за благодарност в края на всеки ден.
Също така може да изгледате някой филм, за да се насладите на всички малки моменти, които лесно, приятно и емоционално биха ви възнаградили.
Може също така да пишете, да водите дневник и да споделята "на хартия" всичко, което ви вълнува.
4 - Промяната
Един от капаните на изолация и самота е да се пренебрегват малките контакти във всекидневието. Имайте предвид, че социалният живот е изтъкан от хиляда и една малки "връзки". Започнете да се възползвате от покани за кафе, обяд или вечеря : с колеги, клиенти от бизнеса, вашите съседи и приятели. Излизайте по-често с приятели по всеки възможен повод. Присъединете се към група активисти (за ходене, четене, медитация), квартална асоциация (родители, култура ...). Можете също да опитате да намерите в интернет бивши съученици или приятели или дори роднини, които отдавна не сте виждали.
5 - Поемете грижата за някой друг.
Чувството да си полезен за другите засилва доброто самочувствие и променя ритъма ви на
социализиране. Това всъщност е най-добрият начин да прекъснете емоционалната изолация и да се свържете отново с чувството за принадлежност към човешката общност. Вместо да се питате, "защо не се получи ?" се попитайте как може да сте полезни в помощта и подкрепата към другите нуждаещи се - деца, възрастни, инвалиди или животни.
6 - Обърнете внимание на съня си! Спите ли добре?
Психолозите твърдят, че липсата на сън или недоспиването имат десоциален ефект. Не само безсънните нощи влияят отрицателно на настроението и емоциите - което от своя страна ни възпира от осъществяване на желаните контакти - но също и умората и раздразнителността - те генерират, и растат отвън - навътре. Практиката дишане и упражнения за релаксация преди лягане могат да ви бъдат в помощ, използването също на етерични масла, вземането на вана, чаша чай... и много важно - постарайте се да изключвате компютъра и телевизора поне един час преди да си легнете.
Коментари
Публикуване на коментар