Емоционалната нестабилност се проявява чрез такова поведение, което засяга както потърпевшия, така и околните около него. Настроението е променливо, реакциите непредвидими, много често те - нестабилните, имат необходимостта да са в центъра на вниманието, а в друг момент да се изявяват като "жертви", да страдат и да се чувстват "на дъното" на своите възможности. Често хората, които изпадат в емоционална нестабилност са чаровни и провокативни, хората се чувстват привлечени от тях, може би и от таланта им, но внимание, точно толкова бързо, колкото трае възхитата ви, те могат да ви огорчат, дори да станат враждебни и ирационални.
В случая нека обърнем внимание на следното, вие сте просто в такъв период на емоционална нестабилност. Е, на всекиго може да се случи. Чувствате ли, че имате отчаяна нужда да бъдете харесвани и обичани, но в същото време сякаш хората, които допускате около вас ви "задушават"? Случва ли се така, че колкото повече търсите вашата стабилност, да нанасяте обида и да натъжавате хората, които са около вас? Това състояние ви кара да изпитвате нужда от постоянна подкрепа и утвърждаване, което прави животът ви изпълнен с крайности, раздразнение или изтощение. Тъй като всеки човек е различен, затова и степента на емоционална нестабилност е различна.
При положение, че чувствате себе си в период на нестабилност, поведението ви варира от отчаяние, конфликти, изживявате емоционални пикове и спадове, помислете върху това, че трябва да си помогнете сами. Да, всички ние, понякога се чувстваме раздразнителни или тревожни, понякога без видима причина, а в следващият момент нещо да ни накара да заподскачаме от радост. Защо не, но когато също така се окажем, че сме твърде чувствителни, някак неконтролируеми, често търсим въображаеми конфликти, обвиняваме приятелите си и въобще околните в несъществуващи вини.
Да започнем от там да се опитате да разберете своите емоции и как те влияят на другите, какво е вашето поведение спрямо тях. Опитайте се да саморегулирате вашите емоции и импулси. Вгледайте се малко по-внимателно в хората около вас, задайте си въпроса те как се чувстват, какво искат, щастливи ли са? Мотивирайте се да направите нещо за деня, може да е лично за вас, любим или ваш близък. Да, процесът може да се окаже понякога продължителен, но е възможен.
Някои общи неща, които може да направите за себе си:
Хранителен режим:
Ако сте загубили апетит, хранете се в компанията на други хора, семейство, приятели, опитайте се да приготвяте обяд или вечеря за някого, Приемайте добавки от мултивитамини и минерали.
Билколечение:
Всекидневният прием на жълт кантарион влияе много добре на депресията. Има редица познати билки, използвани при тревожност - валериана, пасифлора или лайка.
Физическа активност.
Физическите упражнения и спортът повишават нивата на естествените химически вещества, отговорни за доброто настроение (ендорфини). Изкключително се препоръчва ходенето пеша, особено в компанията на приятели, организирането на походи и пикници. Слънчевите бани влияят благотворно върху настроението, ходенето по бреговата ивица, къпането и плуването.
Цветни есенции.
Орлови нокти: когато непрекъснато се връщате към миналото.
Гарвански лук: при състояние на шок и чувство на загуба.
Сладък кестен: при мъка и отчаяние.
Орех: помага да се приспособите към обстоятелствата.
Върба: когато изпитвате горчивина и самосъжаление.
Масаж и ароматерапия при депресия.
Допирът по време на масаж успокоява, отделете си време за посещение при специалист.
Възползвайте се от ефекта на етеричните масла: смесете 6-8 капки масло с 1 супена лъжица олио от сладък бадем или прибавете същото количество етерично масло към ваната.
При мъка, съпроводена с безпокойство, прилагайте масло от лавандула иланг-иланг или ветиверия.
Ако поради тъга чувствате умора и апатия ползвайте гераниево масло, от нероли, жасмин, роза или бергамот.
Също така много добре действа и ароматерапията.
При емоционален дискомфорт помагат бергамот, тамян, розмарин, хвойна, смирна, индийско орехче, здравец. За безсъние – ванилия, канела, лавндула, лайка, жасмин, иланг-иланг и сандалово дърво.
При тревога, гняв, прекомерна раздразнителност успокояват маслата от роза, анасон, ела, бор, мандарина, грейпфрут.
Ароматните и вкусови добавки в чая и кафето също могат да се разглеждат като копнеж за възстановяване на душевното равновесие. А най-съвършения вид ароматерапия е ползването на етерични масла.
Релаксация при депресия и тъга.
Релаксация при депресия и тъга.
Добре е да изразявате чувствата си, особено ако ги таите в себе си. Отделяйте време, през което да останете сами и на спокойствие. Може да ви подейства благотворно да се занимавате с визуализация. А музикалната терапия може да направи чудеса с вашето психическо здраве
Йога и медитация при депресия и скръб.
Редовните занимания с йога, дихателни упражнения и медитация помагат да си възвърнете емоционалното равновесие. Йогата ви насърчава да разкриете болезнените си чувства, които таите в себе си.
Коментари
Публикуване на коментар