Терапевтични практики и техники: Гладът


ГЛАДЪТ


Забелязвате ли, че понякога усещането за глад е някак неопределено и го задоволявате механично? Усещате ли това бързане в себе си, бързане за вкус, усещане, визуална картина? Чувате ли онзи глас в ума ви, който извиква "бързо, запълни ме с нещо, натъпчи ме догоре"? И вие го слушате, защото не ви се рискува да усетите нещо друго. Да усетите празнота, липса или някакво безпокойство.

Представете си един обикновен ден, в който задоволявате очакванията на другите в офиса или у дома, вършите си всички задължения, без реално да сте със себе си и с "нещото", което наистина ви радва.

Накрая се прибирате вечерта, и за да може целият този ден да има някакъв смисъл си сипвате чаша вино, пускате си филм, телевизия или интернет, "Фейсбук". Разхождате се в парка отсреща или отскачате до МОЛ-а. Давате си малка наградка, успокоение, развлечение, вместо да се опитате да разберете с какво наистина ви се занимава.

Така малките утехи се превръщат в заместители, "ниша" от някоя по-дълбока потребност. Утеха, която ни дава усещане за сигурност, комфорт, моментна наслада, но пък ни лишава от възможността да се докоснем до нещо по-дълбоко и истинско. Тези малки утехи най-често си набавяме чрез храна, нещо сладко, като сладолед, торта, шоколад... или алкохол, да пийнем с приятели след работа е нещо, което наистина носи наслада, и това си е съвсем добър начин "да разпуснем", стига да не се превръща в алкохолен запой. Повечето от тези наградки са полезни и приятни, но със сигурност има и такива, които не ни се отразяват добре, нито на здравето, нито на линията, нито на отношенията ни с хората. Примерите са безкрайно много, но да се спрем на една психологическа техника, която ще ни помогне да разберем потребностите си.
Тази техника е съвсем проста, но пък е креативна, и с нея можем да погледнем отблизо на всяко едно наше изкушение, да разберем какво стои зад него и какво всъщност "храни" то в нас. Всичко това ще ни помогне да усетим какво потискаме, от какво имаме нужда и как бихме могли да намерим някой друг, по градивен и здравословен за нас начин. 

Необходими материали

Лист или картон за рисуване, материали за рисуване – пастели, фулмастери, цветни моливи или друго по ваш избор.

Творчески процес

Нарисувайте това, от което ви е трудно да се откажете, нещо, с което сте свикнали да запълвате празнотата и времето си. Най-честите примери са: кафе, сладко, цигари, телевизия. Изобразете своят навик, все едно е живо същество, което е тук, за да ви каже нещо.
Запишете неговия глас отстрани – може да е в текстови балон или както го усещате, по друга ваша творческа представа. Позволете му да говори смело, като ви каже всичките си негативни и положителни страни, запишете всичките му вреди и ползи, които носи за вас.

След това под него изобразете собствения си глас, като си отговорите на въпросите "Кога избирам да последвам този навик?", "Какво в и около мен ме кара да изпитвам глад за това изкушение?", "Какво замества то в живота ми?", "За какво съм наистина гладен/на?", "Какво ме спира да направя/осъществя?".

С какво това може да ми бъде полезно?

Давайки роля на нашия вреден навик, ние всъщност го поставяме пред себе си, това ни дава способност да се разграничим от него и да го наблюдаваме. С наблюдението постепенно развиваме осъзнатост за скритите ни модели, емоции и потребности.




Коментари